Když sednete do auta a otočíte klíčkem, rozezní se nejenom zvuk motoru, ale přirozeně se rozezní také hudba. Odkud? Přirozeně z autorádia, která jsou v dnešní době už naprosto nedílnou součástí dnešních automobilů. Ne vždy tomu tak bylo. Zvláště před rokem 1932. Právě tento rok byl zlomový, jelikož v této době se objevilo na výstavě rozhlasové techniky první autorádio na světě. Jednalo se o takzvaný lampový přijímač, se kterým přišla společnost Blaupunkt. Je více než jasné, že se ještě nemohl ani v nejmenším rovnat modelům, které známe nyní. A to jak funkcemi, tak i cenou. Ta byla vzhledem k unikátnosti produktu extrémně vysoká a tak si rádio do vozu mohl dovolit skutečně jenom málokdo.
Tento první model byl určitě klíčový pro následující a postupný vývoj, v rámci kterého se předháněly jednotlivé společnosti produkující první elektrická zařízení. Výrazná změna nastala v roce 1957, a to díky společnost Philips. Ta se zasloužila o to, že svět mohl poprvé spatřit tranzistorové autorádio. To jasně potvrdilo moderní směřování vývoje, kterého se postupem času chytily i ostatní společnosti. S tím souvisel i celkový rozmach autorádií, který byl spojený jak s jejich bohatší nabídkou, tak i klesajícími cenami. Už se nejednalo o tak nedostupný prvek, jako dříve.
Autorádia a vývoj technologií v moderní době
Důraz na inovace pokračoval až do oblasti moderní doby, kdy jsou autorádia samozřejmostí. Zde se jasně potvrdilo to, že se vývoj nezastavil a tak se autorádia začala spojovat s řadou moderních technologií. Vzhledem k jejich oblibě se objevil třeba i jednoduchý displej, který umožnil zobrazit frekvenci, nebo míru hlasitosti, stejně jako umožnil jednoduše zvládnout základní nastavení. Vzhledem k poměrně častým krádežím však došlo i k tomu, že se vymýšleli inovace spojené se zabezpečením. Například společnost Blaupunkt přišla s unikátní kartou, pomocí které bylo autorádio zabezpečeno a bez ní jednoduše nefungovalo. Též se objevovaly i modely s odnímatelným čelním panelem, nebo rádia vyžadující aktivační kód při odpojení autobaterie.
Stejně tak se objevovaly pokroky spojené s tím, že autorádia už dávno nesloužila jenom k možnosti naladit rádiové vlny. Rozmach CD a DVD umožnil využívat tato média, což postupem času přešlo na možnost využívat i flash disky, stejně jako paměťové karty. Logickým vyústěním bylo i zvyšování kompatibility, díky čemuž autorádiu umožnilo a dnes samozřejmě stále umožní přehrávat celou řadu audio i video formátů.
Jaké typy autorádií existují v současné době?
Podívejme se společně na to, jak může vypadat současné autorádio a co konkrétně umí nabídnout. Nejprve začneme dělením, které je spojeno s kompatibilitou vozu. Zde můžeme segment rozdělit na dvě varianty. První z nich nese název univerzální autorádia a druhý OEM autorádia. Pokud se podíváme na možnost číslo jedna, už název napovídá, že dané modely můžeme hravě zapojit v podstatě do jakéhokoliv automobilu. A to staršího i novějšího, bez ohledu na jeho konkrétní typ, nebo další parametry. Samozřejmostí jsou i různé typy redukcí, které nám to umožní. Kromě klasických funkcí lze získat i základní propojení s naším vozem, kdy displej rádia zobrazí třeba různá upozornění a varovné hlášky.
Druhý typ, tedy OEM autorádia jsou propracovanější. Můžeme je označit jako náhradu rádií továrních. A to z důvodu, že jednotlivé modely jsou vždy určené pro konkrétní typ vozu, nejčastěji v určité modelové řadě. To následně umožní plnohodnotné propojení s vozem, díky čemuž získáme možnost prostřednictvím rádia některé funkce vozu i nastavit.
Dělení podle velikosti
Dělit autorádia můžeme i podle jejich velikosti. V minulosti klasika, dnes spíše okraj sortimentu. To jsou 1din autorádia, která jsou charakteristická především svým menším provedením. To jim ale nemusí ubírat na vlastnostech, jelikož nabídnout mohou třeba i vysouvací LCD displej. Druhým typem, dnes rozšířenějším, jsou 2din autorádia. Ty jsou zhruba dvakrát větší a obecně jejich centrální část zabírá velký dotykový displej. Označit je můžeme za špičku na trhu, a to především díky variabilitě jejich funkcí, ale i pro jednotlivé pozitivní vlastnosti, se kterými jsou spojovány.
Chytré autorádio má řadu pozitiv
Výše zmíněný popis jasně ukazuje, že současné modely můžeme znát ni pod označením chytré autorádio. Pokud se podíváme na několik klíčových pozitiv, opět zmiňme možnost propojení s naším vozem, díky čemuž se jeho displej stane další oznamovací plochou možností nastavení. Dále neopomíjejme také fakt, že dnes už není problémem využit autorádio i jako moderní multimediální centrum. Přehraje totiž širokou škálu hudebních souborů, poradí si s videem, stejně jako s obrázky. Nejmodernější varianty se dokážou také připojit k internetu a nabídnout možnost surfování, či vyřizování emailů. K tomu přidejme i možnost rozšíření o různé funkce. Tyto výhody nám dává do rukou operační systém, kde nejrozšířenější je Windows CE a samozřejmě i Android.
Zapomínat nesmíme ani na možnost využití autorádia jako GPS navigace, kdy po propojení s anténou zjistíme přesnou polohu i trasu do cíle. Umožní též připojení třeba parkovací kamery, nebo našeho mobilního telefonu. A to za účelem využití handsfree modulu a bezpečného telefonování. Mobil, nebo jiné zařízení však lze využít třeba i ke streamování hudby. Klasika v podobě FM a AM frekvencí tak může postupně upadat do zapomnění.
Hitem jsou i možnost vstupů
Když se tento segment začal v moderní době rozvíjet, patřila mezi hlavní přednosti CD mechanika, která uměla přehrát hudební CD. Po ní se objevila i DVD mechanika, která navíc umožnila přehrát i hudební soubory. S nástupem displeje se kompatibilita rozšířila na video a obrázky. Dnes už to nemusí být nutně jenom disky, jelikož moderní autorádia nabídnou i sloty na paměťové karty. Na nich mohou být uložena naše data, stejně jako zde mohou být třeba mapové podklady pro GPS navigaci. Nechybí ale ani oblíbené USB porty, které umožní nejenom využití flash disku, ale nabídnout třeba i možnost zapojení klasického externího disku, stejně jako zapojení mobilního telefonu. Ten přirozeně můžete spárovat i bezdrátově, třeba pomocí Bluetooth.
Koupit rádio je díky 2DIN.cz hračkou
Nyní pojďme k tomu nejdůležitějšímu. O co se jedná? Samozřejmě o nabídku, která se váže k tomu, jaké typy dnes můžeme koupit, a kde. Ideální je logicky nakupovat u profesionálů, kteří jsou zárukou toho, že koupíme autorádia jenom kvalitních značek, s jistotou toho, že budeme moci vybrat i s řady konkrétních modelů. Nejlepším prodejcem na aktuálním trhu je eshop 2DIN.czý. Ten kromě bohaté nabídky vyniká i mnoha dalšími pozitivy. Sem se řadí třeba skladová dostupnost, díky které může být online koupený model okamžitě odeslán, a vy ho můžete mít doma už druhý den. Rozhodně oceníte i nízké ceny, které jsou jistotou toho, že kvalitní autorádio si dnes může dopřát skutečně každý.
Velkou přidanou hodnotou je také pražský showroom, kde je možné si konkrétní modely nejenom prohlédnout, ale také vyzkoušet. A pokud se rozhodnete ke koupi, nemusíte řešit ani samotnou montáž. Internetový obchod 2DIN.cz nabídne jako doprovodnou službu i možnost odborné montáže, která může být v závislosti na typu konkrétního autorádia provedena i na počkání. I to je důvod, proč při nákupu volit profesionála se zkušenostmi.