Domů / Zajímavosti / Garáž bez kompresoru? Jak vybrat ten nejvhodnější
Garáž bez kompresoru? Jak vybrat ten nejvhodnější

Garáž bez kompresoru? Jak vybrat ten nejvhodnější

Dohušťování pneumatik nebo jiné práce na autě se hned lépe zařizují, když máte v garáži vlastní kompresor. Komu by nepřišlo vhod, že už nemusí při každé potřebě dofouknout kolo obrážet všechny benzinové pumpy v okolí a hledat tu s funkčním vzduchovým zařízením? Kompresor s odpovídajícím výkonem ale jistě využije každý, kdo se o své auto rád postará na vlastní pěst.

Kompresor by v garáži neměl chybět nikomu, kde si chce v domácích podmínkách:

  • hustit pneumatiky
  • lakovat
  • obsluhovat pneumatické nářadí

Chcete-li si dohušťovat pneumatiky, kdykoliv sami potřebujete, máte v podstatě dvě možnosti: opatřit si malý 12V kompresor, nebo zainvestovat do 230 V kompresoru se vzdušníkem.

První varianta je dobrou volbou, pokud chcete pouze dofukovat – nejen kola, ale také různé gumové výrobky. 12V kompresor lze napájet z autozapalovače, proto ho můžete v autě vozit s sebou a mít ho připravený k  použití, kdykoliv je to potřeba. Velký kompresor se vzdušníkem sice nikam vozit nebudete, má ale mnohem větší záběr využití. Nejvhodnější v domácích podmínkách je pístový kompresor, který není určený pro nepřetetržitý provoz, jako je to vyžadováno třeba ve výrobě.

S 230V kompresorem už není problém vzít do ruky stříkací pistoli a pustit se do lakování. Aby práce k něčemu vypadala a nemuseli jste ji neustále přerušovat, měl by kompresor mít vzdušník (tlakovou nádobu, chcete-li) s objemem alespoň 50 l. Ta postačí i v případě lakování středně velkých ploch, na které už by kompresor měl na výstupu disponovat výkonem alespoň kolem 250 l/min.

Pneumatická nářadí mají zpravidla větší životnost než ta elektrická a jsou jednodušší na obsluhu. S dostatečně výkonným kompresorem odvede odpovídající výkon i nářadí – jen je potřeba pohlídat si jeho spotřebu vzduchu, aby výkon kompresoru nepřesahovala. Do garáže jsou ideální pneumatické utahováky, brusky, karosářské pilky i vyřezávače okenních skel. Nejen nadšenci do tuningu pak dost možná ocení pneumatické nástroje k čištění povrchů a odstraňování samolepek.

O admin