Domů / Novinky / Jak fungují elektrické motory, a jaké jsou jejich nejčastější typy?
Jak fungují elektrické motory, a jaké jsou jejich nejčastější typy?

Jak fungují elektrické motory, a jaké jsou jejich nejčastější typy?

Elektrické motory jsou rozhodně jedním z nejpoužívanějších moderních mechanismů, které v současnosti známe. Používáme je ve velkém množství ve spoustě rozdílných technologií, jako jsou třeba domácí kuchyňské spotřebiče.

Jejich funkce, a také dělení na různé typy, přitom nemusí být ani zdaleka tak jednoduchá, jak by se mohla zdát. Dnes se tak podíváme na to, jak fungují a jaké nejčastější typy elektrických motorů můžete potkávat.

Jak fungují elektrické motory, a jaké jsou jejich nejčastější typy?

Základem funkce je balanc magnetické energie

U klasického motoru je jasné, že bude fungovat velice efektivně roztažnost během zážehu konkrétního typu paliva. Jenže v případě elektrického motoru nic takového k dispozici nemáme. Hlavní energií, kterou elektrické motory Bühler užívají, je tak magnetický odpor.

Jednoduše je pomocí napětí regulována síla magnetického odporu v celém mechanismu tak, aby docházelo ke správnému odporu. Na základě odporu jsou pak v mechanismu magnety opačného pólu, které se začnou s rostoucí magnetickou energií navzájem odpuzovat. Velice jednoduše je práv toto funkcí, kterou vám nabídnou elektronické motory.

Různé využití jednotlivých magnetů

Magnety přitom mohou být uloženy v mechanismu rozdílnými způsoby. Jedním způsobem je aplikace pevných magnetů, což používají modernější EC motory Bühler. Druhou možností jsou potom přímo komutátorové motory, které jsou složitějším systémem. V obou případech jsou výsledky poměrně podobné, ale pochopitelně jiný mechanismus rovněž propůjčuje úplně jiné výhody každému ze zmíněných typů motorů.

Drobné rozdíly a všestranné užití

Právě ony drobné rozdíly mohou za to, že pak můžeme elektrické motory používat ve velkém množství poměrně dost odlišných mechanismů. Starší komutátorové DC motory Bühler jsou vhodné například pro dynamické otáčky a opravdu efektivní práci na otáčkách menšího charakteru. Vedle toho pak modernější bezkartáčové motory vynikají svojí výdrží a tím, jak vysoké otáčkou jsou schopny nabídnout. Každý druh motoru tak určitě má některé své výhody. Dohromady tvoří velice všestrannou a efektivní skupinu moderních mechanismů.

O admin