Domů / Novinky / Česká společnost Liaz patří mezi ty nejzajímavější značky nejen u nás, ale v Evropě!
Česká společnost Liaz patří mezi ty nejzajímavější značky nejen u nás, ale v Evropě!

Česká společnost Liaz patří mezi ty nejzajímavější značky nejen u nás, ale v Evropě!

Češi dokáží mnohdy svojí šikovností a průbojností překvapit i na místě, kde bychom to nemuseli nutně čekat. Příkladem může být samotný automobilový průmysl, kde většina lidí zná hlavně společnost Škoda, ale naše působnost sahá mnohem dál.

Jen namátkově to mohou být skvělé motory Tatra, nebo právě společnost Liaz. Jedná se o firmu, která se věnuje výrobě kamionů a vozů pro speciální účely, jako jsou třeba hasičské speciály. A dokonce o takovou, která se proslavila po celém světě.

Poválečný vznik společnosti

Nejedná se přitom o společnost, která by se dala zařadit do úplných počátků celého motorového průmyslu. Její první kroky najdeme krátce po padesátém roce minulého stolení, kdy se firma na několika místech v republice začala formovat.

Díky ohromné poptávce dokázala expandovat až překvapivou rychlostí a jen o dvacet let později už zaměstnávala přes deset tisíc zaměstnanců. K tomu dokázala do svých užitkových vozů vzkládat nové technologie, jako byly mnohem modernější vzduchojemy a další příslušenství.

Na vrcholu moderních technologií

Tento vizionářský pohled do budoucnosti si společnost Liaz dokázala uchovat také do budoucích let a ponechala si jej víceméně až do svého zániku. I dnes se totiž jedná o velice důležitého výrobce nákladních a speciálních vozů. Přitom v minulosti například začala mezi prvními používat posilovač spojky a další specifické mechanismy, které jsou dnes už naprostou samozřejmostí ve víceméně kterémkoliv voze, který potkáme. A to bez rozdílu jeho značky, nebo jeho určení.

Jaká je současnost vozů Liaz?

Společnost prošla oficiálním zánikem v roce 2002, což ale nutně neznamenalo naprostý konec celé firmy. V několika dalších etapách dochází k jejím reinkarnacím. Ačkoliv už dostupnost vozů není tak vysoká, tak minimálně náhradní díly Liaz jsou stále produkovány. Dokonce i velice staré modely totiž jsou dodnes v aktivním provozu pro různé účely u celé řady společností. A to rozhodně dodává společnosti Liaz při pohledu na svoji úspěšnou minulost spoustu optimismu do budoucích let.

O admin