Domů / Nezařazené / I auto může být ovladačem chytré domácnosti
I auto může být ovladačem chytré domácnosti

I auto může být ovladačem chytré domácnosti

Renaultů ve Spojených státech mnoho nepotkáte. Tuto příležitost však nyní mají návštěvníci veletrhu CES, kde francouzská automobilka představila koncept komunikace vozu s domem.

Chytřejší než obvykle

Veletrh CES je primárně zaměřen na spotřební elektroniku, na své si zde ale přijdou i milovníci automobilů. Na výstavní ploše se třeba ukázal Renault, který ani na severoamerickém trhu nepůsobí.

Automobilka představuje funkci, kterou vyvinula ve spolupráci se společností Otodo. Funkce prozatím nebyla nijak pojmenovaná, proto je označována jako nové řešení připojení. Automobily se stávají čím dál tím chytřejšími. Mají online připojení a nezávislé topení, ovšem Renault chtějí jít co nejdál a přinesl, vizi ve které je auto ovladačem.

V praxi to vypadá tak, že v momentě, kdy odjíždítě z domu pryč, vůz se vás zeptá, zda opouštíte domov a chcete, aby byly upraveny funkce chytré domácnosti. Automobil v případě potvrzení vyšle pokyn domu a ten se již sám pozhasíná, zatáhne žaluzie a sníží teplotu. To samé se i v momentě, kdy do domu přijíždíte. Automobil otevře garážová vrata a rozsvítí světla.

Jednotlivá nastavení si může majitel vozu upravovat dle své libosti, stejně jako vzdálenost od domu, kdy by se měly aktivovat. Renault navíc slibuje, že schopnosti asistenta by se měly postupem času rozšiřovat, takže by toho ve finále měl zvládnout skutečně mnoho.

Renault už dokonce oznámil modely, do kterých by chtěl takové řešení zahrnout. Jedná se o modely s multimediálním řešením Easy Link, například Clio, Captur, či Zoe.

O Makawiel