Domů / Zajímavosti / Jak si stojí mladí řidiči za volantem? Píši SMS a pozoruji pohledné chodce!
Jak si stojí mladí řidiči za volantem? Píši SMS a pozoruji pohledné chodce!

Jak si stojí mladí řidiči za volantem? Píši SMS a pozoruji pohledné chodce!

Automobilové nehody se nevyhýbají ani mladým řidičům, právě naopak. Mladí řidiči představují vysoce rizikovou skupinu a to zejména v letních měsících. Za jejich nehodami často stojí nepozornost, návykové látky, stres a zhoršené reakce. 

Letní období je čas plný pohody, lehkovážnosti a zábavy. Zejména pak pro mladé řidiče. Právě pro ně, je léto velice rizikovým obdobím podle světových statistik vyplývá,  že ze všech letních nehod tvoří mladí celých 21%, přitom během zbytku roku je to 15%.

Podle Evropské observatoře je viníkem dopravních nehod mladých nejčastěji chybný odhad či snížená nepozornost v důsledku konzumace omamných látek, stresu a nepozornosti. Právě nepozornost je velkým rizikem. Hned 68% přiznalo, že, během léta je jejich přístup k řízení, více uvolněnější.

Pokud se podíváme i na další čísla, tak zjistíme, že 54% mladých řidičů rádo nechá své oko spočinout na přitažlivém chodci či chodkyni. To platí především při řidiče než pro řidičky. Dalších 36% dotázaných přiznalo, že někdy za volantem psali SMS, a 11% dokonce někdy sledovalo za volantem videa. Více jak polovina dotázaných také přiznalo, že má zkušenosti s překročením rychlosti. 16% dotázaných občas nepoužívá pás a 13% někdy řídilo pod vlivem alkoholu.

Všechna tato data vyplývají z výzkumu, který zpovídal 6500 respondentů z řad mladých lidí, kteří pocházejí z Velké Británie, Německa, Španělska, Francie a Itálie. Němci se nejčastěji přiznávali k překročení povolené rychlosti, Italové často za volantem volají, a Španělé při jízdě s přáteli více riskují.

O Makawiel