Domů / Nezařazené / Alkohol za volant nepatří! Za jak dlouho vyprchá?
Alkohol za volant nepatří! Za jak dlouho vyprchá?

Alkohol za volant nepatří! Za jak dlouho vyprchá?

Mnoho států v EU má k alkoholu za volantem nějakou toleranci, nejčastěji 0,5 promile. Ovšem naše země je i přes svou náklonnost k pivu velmi striktní a tolerance je u nás nulová. Jak dlouho tedy trvá než můžeme po pití alkoholického nápoje usednout za volant?

Známe to každý

Řídit? Nebo ještě neřídit? Tuto otázku si ve svém životě nejspíše položil každý z nás. Mnohokrát jsme se dostali do situace, kdy jsme požili alkohol, jenže poté jsme chtěli usednout za volant. Jak dlouho musíme v takovém momentu čekat, než bude hladina alkoholu v naší krvi na nula promile?

Alkohol za volant nepatří! Za jak dlouho vyprchá?

Počet dopravních nehod, které byly způsobeny opilostí je stále dost. Jen za minulý rok se jednalo o 4 251 dopravních nehod. I to je důvod, proč je tolerance nulová, protože s množstvím alkoholu v krvi se rapidně snižuje řidičova pozornost a reakční schopnost. Kolik času je tedy zapotřebí, aby se nám naše schopnosti navrátili?

Výpočty

Otázkou na tuto odpověď jsou výpočetní vzorce. Obecně je přijímáno, že alkohol je odbouráván rychlostí 0,15 promile za jednu hodinu. Ovšem přesnější je vzorec který tvrdí že 0,1 gramu alkoholu na jeden kilogram váhy vyprchá za jednu hodinu. Tato poučka je platná u mužů. U žen musíme nahradit 1 gram za 0,085 gramu alkoholu na jeden kilogram váhy.

Alkohol za volant nepatří! Za jak dlouho vyprchá?

Z toho vyplývá že:

  • Jedno desetistupňové pivo vyprchá z 85 kilogramového muže za dvě a čtvrt hodiny.
  • Dvanáctistupňové pivo za dvě a tři čtvrtě hodiny a sklenka vína bude odbourávána asi dvě a půl hodiny.
  • Pokud si rozhodnete dopřát panáčka, budete muset poté čekat tři a čtvrt hodiny.

Tato poučka je však obecná a rozhodně se nedá použít jako 100% funkční pravidlo. Dobu odbourávání totiž ovlivňují faktory jako je tělesná únava a aktivita, druh alkoholického nápoje, zdravotní stav a dokonce i okolní teplota. Nejlepší poučko je tedy nepít před řízením vůbec nic.

O Makawiel