Domů / Inzerce / Máte v autě kompletní povinnou výbavu?

Máte v autě kompletní povinnou výbavu?

Spousta řidičů nemá ohledně povinné výbavy auta jasno. Patříte k nim i vy, nebo s sebou vozíte vše dle platné legislativy? V následujících řádcích vám prozradíme, na co byste neměli zapomenout a kde chybějící výbavu seženete.

Povinná výbava auta zahrnuje sortiment, který nebudete potřebovat každý den. S trochou štěstí ji nebudete muset nikdy použít, ale vždy ji musíte mít po ruce. Aktuální vyhláška nařizuje, aby v automobilu nechybělo následující:

Náhradní pojistky – ve vozidle musí být náhradní elektrické pojistky všech typů pojistek, které se v autě nachází. Význam mají zejména v moderních vozidlech s velkým množstvím elektroniky. Jakmile zkratuje obvod, bez pojistky s tím nic moc nenaděláte.

Náhradní žárovky – o náhradních žárovkách platí to samé jako o pojistkách. Ve voze musí být alespoň jeden náhradní kus od každého druhu. Nepodceňujte to, protože když se vám při jízdě v noci odporoučí přední světlo, budete vyřízení.

Náhradní kolo / sada na opravu pneumatiky – vozit s sebou rezervu je poněkud diskutabilní. V dnešní době přece není problém zavolat odtahovou službu. Přesto je náhradní kolo na seznamu povinné výbavy. Dobrá zpráva je, že se můžete rozhodnout také pro sadu na opravu pneumatiky. Bude se vám hodit vždy, když se vydáte někam mimo civilizaci a mobil vám ohlásí „žádný signál“.

Budete-li mít v autě rezervu, pak se neobejdete ani bez zvedáku. Bez něj auto nezvednete, ledaže by vám přátelé přezdívali Arnold. Po ruce byste měli mít i klíč na matice kol. Holýma rukama šrouby kol těžko povolíte.

Reflexní vesta – reflexní vesta vám může zachránit život. Není nic horšího, než když vás ostatní účastnici provozu neuvidí. Rozhodně není od věci, když reflexní vestu pořídíte i pro ostatní členy posádky. U nás je sice povinný pouze jeden kus, ale například v Raskousku ji musí mít všichni.

Výstražný trojúhelník – zastavené vozidlo je potenciální hrozbou pro ostatní řidiče. Díky výstražnému trojúhelníku jim dáte vědět, že se mají vašemu autu vyhnout. Umisťuje se minimálně 50 metrů před překážku.

Lékárnička – posledním povinným prvkem je autolékárnička. V jejím případě však nejde jen o to, aby obsahovala všechny nezbytné věci (tzn. hotové sterilní obvazy – 5 × 7,5 cm a č. 2, 3, 4, vždy po dvou kusech, 2 ks zavíracích špendlíků, 2 ks trojcípých šátků, PVC roušku 20 × 20 cm, pryžové rukavice v chirurgickém obalu, hladkou náplast, 6 ks náplasti s polštářkem, 70cm pryžové škrtící obinadlo a nůžky). Podstatné je, aby zdravotnické pomůcky nebyly prošlé.

Pokud povinnou výbavu vozidla podceníte, riskujete pokutu ve výši až 2000 Kč. To podstatné však je, že nebudete připraveni na krizové situace. Proto byste si měli chybějící sortiment doplnit – třeba na www.auto77.cz, kde seženete také další užitečné věci – vše od autokosmetiky přes ofuky oken až po parkovací asistenty.

O admin