Domů / Inzerce / Na co si dát pozor při koupi ojetého vozu?
Na co si dát pozor při koupi ojetého vozu?

Na co si dát pozor při koupi ojetého vozu?

Koupě ojetého automobilu bývá menší zásah do rozpočtu než koupě nového auto, ale i přesto se většinou jedná o velkou položku. Z toho důvodu byste výběr ojetého vozu neměli podcenit a důkladně si prozkoumat trh, porovnat nabídky a dohledat si různé informace o daném modelu i konkrétní motorizaci. Pokud už se tedy rozhodnete zajet si pro vysněný kousek v bazaru či u soukromého prodejce, tak byste neměli opomenout žádný z následujících bodů.

Kontrola servisní knížky

Pokud se někdo o vůz doopravdy pečlivě staral, tak si vyplňoval pravidelné záznamy do servisní knížky. Tam by měly být zapsány pravidelné servisy i neplánované opravy. Servisní knížku si vždy vyžádejte a pečlivě ji zkontrolujte. Nebojte se prohlédnout si ji doopravdy detailně a zabrat tím trošku času. Nedívejte se pouze na psané informace a data, ale všímejte si také toho, jak jsou zápisy psány. Jestli budou všechny vyplněny jednou tužkou a stejnou rukou, tak je na tom přece jen něco podezřelého. Servisní knížka by v tomto případě mohla být padělaná. Kupní smlouva na auto by měla obsahovat také aktuální nájezd vozu, čímž potvrdíte to, že případné stočení proběhlo za dob jiného majitele.

Kontrola najetých kilometrů

Najeté kilometry na budících porovnejte se servisní knížkou a hledejte v ní podezřelé skoky dolů, což by nasvědčovalo stočení. V potaz vemte také stav vozu a nájezd porovnejte se stavem interiéru a exteriéru vozu. Při nájezdu 30 000 kilometrů by neměla být ošoupaná řadící páka a neměla by být prosezená sedačka. Využít také můžete různé služby, které vůz zkontrolují na základě VIN kódu.

Auto kupujte za světla a pěkného počasí

Prodejce směřuje setkání na večerní hodiny? Myslete na to, že šero a tma schová mnohé a vy byste tak později mohli být nemile překvapeni. Vždy chtějte, abyste si vůz mohli dostatečně dobře prohlédnout za dobrých světelných podmínek a aby obě strany měly dostatek volného času. Vyhněte se tlaku prodejce, že už prohlížení přece bylo dost a jede se rovnou na přepis auta. Solidní prodejce vás nechá auto prohlížet klidně hodiny a rád vám odpoví na všechny vaše dotazy týkající se stavu vozu. Při prohlížení vozu se nebojte trošku zašpinit a prohlédněte si také podvozek. Za účelem důkladné prohlídky se můžete s prodávajícím domluvit i na tom, že sundáte kolo či kryt pod motorem.

Trvejte na dostatečně dlouhé projížďce

Některé vady neodhalíte ani při sebelepší prohlídce a proto je potřeba se ve voze projet. Při jízdě po horší cestě zjistíte skutečný stav podvozku, při brzdění stav brzd a rozjezdy vám napoví mnohé ohledně stavu spojky. Soustřeďte se také na zvuk a projev motoru. Na chvilku se také přestaňte soustředit pouze na technický stav vozu a zamyslete se nad tím, jestli vám jízda přináší řidičský požitek. Může se totiž stát, že vám automobil zkrátka “nesedne”.

O admin