Domů / Inzerce / Zimní, nebo univerzální pneumatiky?
Zimní, nebo univerzální pneumatiky?

Zimní, nebo univerzální pneumatiky?

Většina motoristů je zvyklá, že musí každou sezónu pneumatiky přezouvat z letní na zimní a naopak. Alternativou jsou univerzální pneumatiky. Opravdu s nimi můžete jezdit celoročně a plně tak nahradit ty sezónní?

Univerzální pneumatiky

Univerzální pneumatiky jsou takové, s nimiž můžete jezdit v zimě i v létě. Znamená to, že vám stačí jedny a nemusíte přezouvat. To je samozřejmě velkou výhodou. Oceníte také skutečnost, že vás nepřekvapí výkyvy teplot a ušetříte i za pneuservis.

Liší se gumovou směsí, tvarem, ale i strukturou dezénu. Snaží se vlastnosti kombinovat tak, aby vyhovovaly všem ročním obdobím. Ovšem rozhodnete-li se pro univerzální pneumatiky, počítejte s tím, že jde o kompromis.

Zimní pneumatiky

Ať už máte sebelepší univerzální pneumatiky, vlastnostmi nenahradí zimní ani letní pneumatiky. Je tedy zřejmé, že produkty na konkrétní sezónu jsou vždy vhodnější. Lépe vycházejí z charakteru daného období a dokážou se mu přizpůsobit.

Vlastnosti zimních pneumatik jsou znát, klesne-li teplota pod sedm stupňů. Mají lepší záběr na sněhu a ledu, kratší brzdnou dráhu, mají samočistící vlastnosti a větší stabilitu. Zimní pneumatiky se vyznačují měkčí běhounovou směsí v porovnání s jinými pneumatikami a jejich vlastnosti ovlivňuje také tvar a uspořádání dezénu a drážek.

Jaké tedy vybrat?

Z výše uvedeného vyplývá, že zimní pneumatiky v zimě (a tedy i letní pneumatiky v létě) jsou kvalitnější než univerzální řešení.

Znamená to tedy, že univerzální pneumatiky jsou absolutně nevhodné a měli by se jim vyhnout všichni řidiči? Není tomu tak. Jsou vhodné pro řidiče, kteří za rok nenajezdí příliš kilometrů. Pokud jezdíte spíše svátečně, a navíc vás ještě nepříznivé počasí odradí sednout za volant, svou službu vám odvedou, zvlášť pokud jezdíte jen ve městě.

A jak jste na tom s najezděnými kilometry vy? Můžete si dovolit kompromis, nebo se raději spolehnete na sezónní produkty?

O admin