Domů / Inzerce / Chcete svůj vůz udržet co nejdéle v dobrém stavu. Správně ho zazimujte

Chcete svůj vůz udržet co nejdéle v dobrém stavu. Správně ho zazimujte

Statisticky má dnes víceméně každá rodina auto, nicméně ne vždy je používáno. Laikovi by se zdálo, že vozidla stojící léta nečinně před domem na tom budou po technické stránce dobře, ale chyba lávky.

I tyto stroje běžně podléhají zkáze, pokud se tedy správně nezazimují. A toho na ulici určitě nedosáhnete.

Je vhodné mít garáž

Garáží je málo, a když už se vám nějakou podaří sehnat, je nepřiměřeně drahá. Máte-li však nějakou a autem jezdíte jen sporadicky, případně skoro vůbec, měli byste ji použít na přezimování svého motorového mazlíka.

Vůz potřebuje být hlavně v suchu, jinak se do něj pustí koroze. Proto se nejprve přesvědčte, že do vaší garáže nezatéká, jinak byste se za pár měsíců mohli dočkat nemilého překvapení.

Když je vůz ukrytý pod střechou, není nutné ho ještě zakrývat plachtou. Naopak, v takovém případě by se pod ní mohla sbírat vlhkost, což by bylo kontraproduktivní.

Gumy je potřeba zahustit

Než dáte auto zazimovat, měli byste se nejprve postarat o nahuštění pneumatik. V nich by měl panovat tlak na úrovni doporučované výrobcem při maximálním zatížení. Pár měsíců si vaše autíčko postojí a vy asi nechcete, aby se mu za tu dobu pneumatiky promáčkly.

Budete-li zazimovat klasicky jen přes zimu, klidně lze nechat auto stát na kolech, nicméně v případě delšího časového intervalu je lepší dát kola zvlášť a vůz postavit na špalky.

Výměna oleje

Auto by mělo být zazimováno s plnou nádrží a všem relevantním autodílům, například převodovce, by se měl vyměnit olej. Také se doporučuje výměna nemrznoucí kapaliny.

Když bude vůz odstavený skutečně dlouho, tedy půl roku a více, vyměňte olej znovu. Ve stojícím autě po určitém čase začne totiž mazadlo degradovat, čímž se ztrácí jeho účinnost. Bez toho by se vám snadno stát, že během první projížďky po dlouhé době se vám motor zadře.

O admin