Domů / Zajímavosti / Elektromobily pěkně nahlas!
Elektromobily pěkně nahlas!

Elektromobily pěkně nahlas!

Velkou výhodou elektrických automobilů a hybridů je krom jejich dopadu na životní prostředí a ekonomického provozu, také jejich absolutní bezhlučnost. Jak to tak vypadá, s tou se však budeme muset brzy rozloučit, protože i tyto vozy budou muset povinně vydávat nějaký zvuk.

Jízda v hybridu či elektromobilu je velmi komfortní a netradiční. Jezdci jsou totiž obklopeni absolutním tichem. Nikde neburácí žádný motor, ani žádný výfuk takže je vše tiché jak vesnice v noci. To je ovšem trochu problém pro chodce, kteří mohou mít pocit, že nic nejede, protože nic neslyší, a šup se sebou do silnice.

A právě toto dělá pracovníkům americké vlády vrásky na čele. I proto se rozhodli, že v zájmu prevence 2400 zraněných chodců ročně, budou od roku 2019 elektrické a hybridní vozy muset povinně vydávat nějaký zvuk, který bude upozorňovat na to, že se automobil blíží. Zvuk bude muset být v rozmezí 47-6 db a bohužel je již nyní jisté, že zvuk bude přísně regulován, takže řvaní dvanáctiválce, ani známé písně z filmů vydávat moct nebude.

Ohlašovat se totiž bude jedním tónem či kombinací 4 tónů a to o frekvenci mezi 315-3500 Hz. Povinnost vydávat zvuk bude mít, když vozidlo stojí, couvá a do rychlosti jízdy 30 km/h. Z nařízení by pak měly být vyčleněny nákladní vozy, skútry a tříkolky.

Pokud vám to nedává smysl, buďte v klidu. Nám také ne. Někdo si zkrátka myslí, že bezhlučný automobil jedoucí po městě sedmdesátkou je mnohem, více bezpečnější než stejný vůz jedoucí po městě třicítkou. No, a pokud si teď říkáte, že tam za oceánem jsou šílení, moc nejásejte. USA úzce spolupracuje s Evropou na jednotném bezpečnostním standardu a to znamená, že u nás to bude také. Tak to abychom už začali přemýšlet na těmi čtyřmi tóny.

O Makawiel