České domácnosti se učí investovat do zlata. Jde o obrovský pokrok ve srovnání s minulostí. Dnes každý ví, že nejhorší možností pro naše úspory je nechat je ležet ladem na bankovním účtu. Inflace se totiž bez našeho přičinění postará o to, že chudneme. Záchrannou vestou pro naše úspory je investiční zlato. Pozor ale, to se dá nekoupí výhodněji i méně. Jak na nejlepší nákupy investičního zlata?
Nebojte se hledat levnějšího obchodníka
Rakušané i Němci obvykle nakupují investiční zlato levněji. Důvodem však není jeho obecně lepší cena, ale přístup obchodníků se zlatem. Cena zlata, přesněji investičního zlatého slitku, se tvoří především podle aktuální ceny zlata na komoditní burze. Ostatní vlivy by ji měly zvyšovat minimálně. Dráž se prodávají třeba ty nejmenší slitky, gramové. Něco navíc zaplatíte za prestižnější značky zlatých slitků. Avšak u nás je to jinak, na co upozorňuje fakt, že rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším obchodníkem s investičním zlatem je až 10 %. Mají tyto cenové rozdíly nějaké racionální důvody? „Slitek ze stejné rafinérie, o stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz. Ten je považován za jednoho s největších znalců investičního zlata u nás. Kromě e-shopu provozuje i několik kamenných prodejen s investičním zlatem – v pražském Obecním domě, v brněnském Dorn Office Centru, ve Vsetíně a v Bratislavě na Slovensku. Přes lukrativní adresy provozoven nabízí jedny z nejlepších cen na trhu.
Co radí Pavel Trtík při výběru vhodného obchodníka se zlatem?
Rozhodně srovnávat cenu prodejců a nakupovat u takových, kteří jsou levní a na trhu působí již několik let. Sledovat pouze cenu na komoditní burze nestačí. Dobrou volbou jsou kvalitní slitky švýcarských rafinerií, třeba Argor Heraeus. České ani slovenské investiční zlato totiž nekoupíte. Nevyrábí jej žádná česká mincovna ani žádná slovenská mincovna.