Pokud máte jako já už dost zvyšujících se plateb za povinné ručení, je na čase porovnat si, zda se vám to současné stále vyplatí. Už mně totiž nebavilo neustále platit jak mourovatý, když cena vozu rok od roku klesá.
Není třeba vytáhnout paty z domu
Při sjednávání nového povinného ručení, havarijního nebo cestovního pojištění jsem opravdu nehodlal obcházet kamenné pobočky pojišťovny. V dnešní online době jsem vše vyřídil v pohodlí svého domova. Nejvýhodnější povinné ručení mi rychle a přehledně spočítaly internetové srovnávače a kalkulátory. Stačilo zadat pár údajů – typ vozidla, způsob jeho užití a značku, počet měsíců pojištění a případných pojistných událostí, kontaktní údaje. Potvrzení o tom, že povinné ručení a havarijní pojištění bylo uzavřeno, mi přišlo na email. Zelená karta poté dorazila poštou. Z různých stran mi bylo též doporučeno, že když bych si chtěl koupit nové auto, nemám se nechat zlákat „zvýhodněnými“ nabídkami pojištění od dealerů. Ti totiž spoléhají na to, že se jim snížená cena vozu vrátí za několik let ve formě provize za uzavřené pojištění. Teď moc dobře vím, že pojištění auta můžu kdykoliv měnit.
Co je třeba vše zařídit, když si pořizuji nové auto?
Rozhodl jsem se, že si koupím auto v bazaru. Po sepsání kupní smlouvy mě čekal přepis vozidla a jeho pojištění. K přepisu je třeba si přinést zelenou kartu, kupní smlouvu, velký a malý technický průkaz. Technici poté zkontrolují, jestli vše odpovídá. Zajímají se hlavně o VIN kód, tachometr a celkový stav vozidla. Od podepsání smlouvy běží lhůta na přepis vozidla 10 dnů. Tohoto úkonu by se měly účastnit obě strany. Nebylo mi doporučeno, abych využil možnosti vyřídit si vše sám pomocí plné moci od prodávajícího.
Co se týče zmiňovaného kalkulátoru pro výpočet povinného ručení, osvědčil se mi web kalkulackapojisteni.com. Bezplatný konfigurátor mi nabídnul nejnižší ceny pojistky pro rok 2021.