Domů / Nezařazené / Vietnam má svou první automobilku
Vietnam má svou první automobilku

Vietnam má svou první automobilku

Jmenuje se VinFast a jedná se o první Vietnamskou automobilku, která má prozatím v nabídce pouze tři modely. Dva vznikly vznikly v rámci spolupráce s Pininfarinou a jeden v rámci bratření s GM.

VinFast je skutečně rychlý

Asi jen málo koho by napadlo, že zrovna ve Vietnamu se dají vyrábět automobily, ale je tomu skutečně tak. Tamní podnikatel Pham Nhat Vuong založil vlastní automobilku VinFast, která v minulém roce zaujala jedinečným designem. A nyní opět překvapila, když zahájila výrobu s několikaměsíčním předstihem.

VinFast oznámila, že své vozy začne vyrábět letos v září, ovšem nyní se dozvídáme, že automobilka stihla vše dříve. Sériová produkce tak začala již na začátku léta, tedy o tři měsíce dříve, než bylo oznámeno.

Od prvních kroků k zahájení výroby v továrně poblíž Hanoje tak uplynulo 21 měsíců. Průměrná doba výstavby továrny přitom zabere mnohem delší dobu. Se zahájením produkce pomohl hlavně Siemens, který se postaral o dodávky softwaru i hardwaru. Díky moderní platformě, na které továrna funguje, se jedná o jednu z nejmodernějších továren v Jihovýchodní Asii.

Prvním představeným vozem se stal VinFast Lux SA2.0, tedy SUV poháněné přeplňovaným benzínovým čtyřválcem o objemu dvou litrů. Nabídne 168 kW a je spárovaný s osmistupňovou automatickou převodovkou.

VinFast momentáoně nabízí tři modely, a to crossover Fadil, dlouhý sedan Lux A2.0 a SUV LuxSA 2.0. Právě dva poslední zmíněné jsou výsledkem designového studia Pininfarina. Fadil je pak jen přejmenovaný Opel Karl Rock.

O Makawiel