Domů / Novinky / Jaké jsou výhody a nevýhody planetových převodovek?
Jaké jsou výhody a nevýhody planetových převodovek?

Jaké jsou výhody a nevýhody planetových převodovek?

Planetové převodovky jsou dokonalou možností nejen díky poměru velikost/výkon. Jaké jsou jejich další výhody? To se dozvíte v tomto článku.

Planetové převodovky Bühler mají celou řadu výhod. V následujících řádcích vám proto ukážeme, v čem tyto výrobky excelují, kde se používají a kde si je můžete koupit, když je budete potřebovat.

Co jsou to planetové převodovky?

Planetové převodovky reprezentují jednu z větví převodových motorů. Planetové převodové motory Bühler sice nejsou tak rozšířené jako jejich bratříček v podobě šnekových převodovek, i přesto je můžete najít v celé řadě strojů. Hodí se především tam, kde je potřeba vysoký převodový výkon a zároveň tam, kde potřebujete ušetřit co nejvíce energie a místa.

Planetové převodovky Bühler totiž dokážou díky relativně vysokým převodovým poměrům kvalitně optimalizovat hydraulický okruh stroje. S využitím minimálního množství prostředků a prostoru tak jsou schopné vyvinout až neuvěřitelně velký výkon. Používat se tedy mohou pro pohon pojezdu, pohon bubnu navijáku nebo jiné otočné části stroje.

Výhody a nevýhody

Když už nyní víte, jak tyto převodové motory Bühler vlastně fungují, pojďme se podívat na jejich výhody a nevýhody. Mezi největší výhody patří především jejich rozměry, které jsou oproti klasickým převodovkám velice malé. Nabízí také jednodušší řazení díky kolům ve stálém záběru, větší životnost oproti klasickým převodovkám a snadné dosažení velkého převodového poměru. K dispozici navíc máte více převodových kombinací a vstup i výstup na stejné ose, což může být v některých případech výhodné.

A jelikož planetové převodovky nabízí velké množství výhod, musí být vyváženy také některými nevýhodami. Jednou z nich je například větší zatížení ložisek. Což je logické vzhledem k velkému převodovému poměru a velikosti převodovky. Kvůli své velikosti je také obtížnější a dražší na výrobu oproti klasickým převodovkám. Její montáž je totiž výrazně složitější, což je způsobeno především nižší přístupností. Kromě výše zmiňovaných nevýhod a volně se protáčejícího tření u vícestupňových převodovek ale výhody výrazně převažují. I proto jsou planetové převodovky tak oblíbené.

O admin