Domů / Novinky / Dá se v Česku vůbec jezdit elektromobilem? Je to problém
Dá se v Česku vůbec jezdit elektromobilem? Je to problém

Dá se v Česku vůbec jezdit elektromobilem? Je to problém

Elektromobily neustále stoupají na popularitě. V Česku ovšem tak raketovým tempem nerostou. Proto vyvstává otázka – dá se s nimi v naší zemi vlastně vůbec jezdit?

Nabíjecí stanice pro elektromobily uvidíme na parkovištích čím dál častěji. Jak se totiž doba posouvá, roste taktéž popularita elektrických vozů. Rostoucí počet dobíjecích stanic je přitom spojený i se strachem z regulací. Jak to ale vypadá dnes?

Dá se jezdit?

Česko mezi premianty rozhodně nepatří. Nabíjecí stanice pro elektromobily nejsou v naší zemi tak rozšířené. Není se ale čemu divit. Elektromobily u nás aktuálně tvoří minimální podíl z celkového počtu aut na silnicích. A nevypadá to, že by se na tom v blízké budoucnosti mělo něco měnit. Tedy alespoň v případě, že nedojde k proklamovaným regulacím pohonných hmot a k zavedení uhlíkové daně.

V tomto případě by měli Češi o důvod víc přejít na elektromobily. Na druhou stranu si ale musíme položit otázku, jestli je to vůbec nutné. Spousta lidí totiž má více méně bojovnou povahu a neustálou potřebu s něčím nesouhlasit. A existuje v tuto chvíli lehčí terč než elektromobily?

Málo nabíjecích stanic

Nabíjecí stanice pro elektromobily ale aktuálně nemají v Česku moc šanci. Je to hlavně kvůli jejich pořizovací ceně a nákladům spojených na jejich provoz. Zatímco u klasického automobilu na fosilní paliva je jednoduché benzín nebo naftu doplnit, u elektřiny to tak jednoduché není. Není totiž k dispozici dostatek veřejných dobíjecích stanic. To znamená, že by většina lidí neměla kde svoje automobily dobíjet.

Samozřejme existuje ještě jedna varianta, a to stavba domácího wallboxu. Když je ale problém tržní cena elektroaut, tato položka by taktéž byla jen další přítěží do rozpočtu. Bez wallboxu se přitom moderní majitel elektromobilu v Česku zkrátka neobejde. A zdá se, že tomu tak ještě bude po několik dalších let. Postupem času  ale určitě budou vznikat veřejné dobíjecí stanice, které veřejný zájem o elektromobily zase probudí.

O admin