Domů / Inzerce / Nezapomínejte na údržbu filtru u dieselového auta

Nezapomínejte na údržbu filtru u dieselového auta

Jako majitelé dieselového vozidla byste měli mít na paměti, že v autě musí správně fungovat filtr pevných částic, takzvaný DPF, z anglického Diesel particulate filter. Pakliže špatně pracuje, nemusíte následně projít technickou kontrolou. Jestliže úplně chybí, pak vám v tuzemsku hrozí pokuta.

Hrozí vám pokuta

Česká právní úprava je ještě poměrně příznivá. Automobil bez filtru pevných částic je dle ní nepojízdný a hrozí vám pokuta v případě, že s ním přesto budete jezdit po veřejných komunikacích. Ale například v Rakousku vám za chybějící filtr mohou klidně auto i zabavit.

Základem je tedy jeho přítomnost na vozidle. Nesmíte však zapomenout na pravidelné čištění filtru pevných částic. V opačném případě dojde k jeho zanesení a ucpání, kvůli čemuž nebude funkční, což pro vás může mít stejné důsledky jako jeho absence.

Čištění a opravu nechte na odbornících

Pravidelné čištění DPF se provádí v servisech. Využívá se hlavně metoda Heat Air, kdy se filtr pročistí za pomocí horkého vzduchu a tlaku. Méně účinným řešením je pak chemické čištění, kdy ale nedochází k úplnému odstranění zachycených částic.

Někdy je zapotřebí komplexní oprava filtru pevných částic. A to v případě, kdy už je příliš poškozený a zanesený. I tuto činnost si vždy nechte provést u odborníků.

Filtr je důležitý pro zdraví i životní prostředí

Filtr slouží k zachytávání rakovinotvorných látek, které by se jinak vypouštěly do ovzduší. Oproti automobilu, který filtraci nepoužívá, je únik zplodin jen zhruba třetinový, což je výrazný rozdíl. Právě z tohoto důvodu došlo před několika lety k právní úpravě a nyní jsou dieselové automobily bez filtrů neschopné provozu na veřejných komunikacích.

Zapomínat byste neměli ani na pojištění vozidla. Díky němu ušetříte v okamžiku, kdy se stanete účastníkem dopravní nehody, případně vám auto třeba poškodí vandal, ale i nepříznivé počasí. Praktickou věcí je pojištění čelního skla, k jehož poškození dochází u automobilů velmi často.

O admin