Domů / Novinky / Tipy na prodloužení životnosti filtru pevných částic

Tipy na prodloužení životnosti filtru pevných částic

Vlastníte-li automobil na naftový pohon, vaší nejhorší noční můrou je filtr pevných částic. Nejenže jeho výměna stojí nemalé peníze, ale navíc jsou čím dál přísnější emisní normy na vypouštění výfukových plynů. Proto je zapotřebí tento filtr udržovat v dobré kondici, aby nemuselo dojít na finančně náročné servisní řešení. Základem je tedy důkladná prevence…

Proč je nutné mít stav filtru pevných částic pod kontrolou?

Bez filtru pevných částic se neobejdete, neprošli byste totiž technickou kontrolou a hrozil by vám peněžitý trest. Pojďme se tedy podívat, jak zajistit co nejdelší životnost DPF. Filtr brání sazím proniknout volně do ovzduší, a to proto, že se při vstřikování palivo rozpráší na mikroskopické částice. Jejich velikost závisí na síle vstřikovacího tlaku. Jistě si pamatujete, že starší vozy produkovaly velké množství větších pevných částic. Takové bohužel dokázala zachytit i lidská sliznice, což mělo negativní dopad na zdraví člověka. U moderních aut vám nebezpečí vdechnutí nehrozí.

Důležitost čištění filtru pevných částic

I když je čištění filtru pevných částic nezbytné pro plynulý chod vozidla, neméně důležitý je také jeho výběr. Záleží na tom, kde se s autem běžně pohybujete. K městskému provozu s častým zastavováním a popojížděním není nafta tou nejlepší volbou. Naopak, jelikož se motor nemá šanci pořádně zahřát, nedochází ke spalování a filtr bude brzy na odpis. Na jízdu do města si pořiďte auto s benzinovým motorem. U dieselových vozů sledujte aktuální spotřebu, při výrazném nárůstu probíhá tzv. regenerace, ta nesmí být přerušena, během ní totiž při náhlém vypnutí motoru dochází ke zkracování životnosti DPF.

Prevence je nejdůležitějším aspektem

Sledujte i otáčky, ty by měly být ve středním zatížení. Používejte pouze oleje s nízkou produkcí popela, předejdete tak dalšímu čištění DPF filtru. Rovněž netankujte naftu z podezřelého zdroje, většinou se jedná o nekvalitní produkt. Nečekejte, pokud se objeví některá ze signalizací potíží a okamžitě je řešte. Výše uvedenými doporučeními opravdu prodloužíte životnost DPF.

O admin