Domů / Novinky / Porovnání Škody Kodiaq a Karoq – jak si stojí mladoboleslavská SUV?
Porovnání Škody Kodiaq a Karoq - jak si stojí mladoboleslavská SUV?

Porovnání Škody Kodiaq a Karoq – jak si stojí mladoboleslavská SUV?

Dnes si porovnáme dvě velmi kvalitní SUV. Vozy Škody většinou v této kategorii válcují své konkurenty. Jak ovšem dopadne srovnání dvou jejích vozů – Kodiaqu a Karoqu?

Základní parametry

Škoda Karoq je oproti svému konkurentovi o něco menší, rozdíl se pohybuje kolem třiceti centimetrů, jenom u výšky ji Kodiaq převyšuje o celých sedmdesát, což už je u SUV docela znatelný rozdíl. Jiné rozměry se samozřejmě odráží také ve velikosti kufru. Větší Kodiaq má 720/2065 litrů, jeho menší kolega 521/1810. Ve voze také může být až sedm míst, což se hodí při převážení kamarádů nebo rodiny i s babičkou a dědečkem. Na druhou stranu svou velikost platí poměrně o hodně větší spotřebou. Ta kombinovaná se pohybuje kolem sedmi litrů, ve městě potom šplhá až nad osm litrů. To u tohoto typu vozů je poměrně dost. Oproti tou Karoq si drží standardní výši spotřeby na pěti litrech paliva, ve městě nějakých šest.

Motory

I motory se musí zákonitě lišit. Kodiaq používá 1,4 TSI s výkonem 110 kilowatt, Karoqu stačí 1,0 TSI a 85 kW. Objem je potom logicky o mnoho větší u robustnějšího SUV značky Škoda, tedy 1395 kubickým centimetrů. Menší kolega si musí vystačit s 999 ccm. Na výsledné rychlosti se ovšem rozdíl výkonnosti příliš neodrazí. Mohutnější Kodiaq ji má o deset větší než jeho konkurent, přesně 197 kilometrů za hodinu. I zrychlení není tak rozdílné. Karoq se svými 9,3 sekundami o necelou vteřinu a půl zaostává.

Za zmínku rozhodně stojí i rozdíl v pohonu aut. Zatímco Karoq si vystačí v základu s FWD, Kodiaq používá dnes už taky velmi běžný pohon 4×4.

Cena

Ještě před porovnáním ceny je třeba zmínit dvě informace. Jednak Kodiaq uveze za sebou přívoz vážící až dvě tuny, tedy o osm set kilogramů více než Karoq. Na SUV je to opravdu hodně a patrně asi nikdo na rodinnou dovolenou neveze tolik věcí, aby potřeboval nosnost dalších dvou tun. Alce co kdyby…   

Pro ekologické nadšence nesmí být opomenuta informace, že Kodiaq vypustí o 36 gramů oxidu uhličitého na kilometr víc nežli jeho konkurent.    

Teď už ovšem k tomu velmi důležitému parametru, a tím je u automobilu cena. Cena Škody Kodiaq se šplhá až k sedmi set tisícům. Jako minimální výbava je doporučovaná sada Active. Při pohledu do ceníku Škody Karoq je to o něco sympatičtější, vaši peněženku připraví “jen” o nějakých 530 tisíc. Jeho doporučovanou sadou je Ambition. Zatímco tedy Karoq je v běžné cenové relaci SUV, Kodiaq už patří mezi dražší automobily.    

Závěrečné hodnocení      

Celkově lze tedy říct, že oba vozy mají svoje pro a proti a záleží na tom, jaké auto vlastně přesně potřebujete. Hodí se vám více mohutnější, prostornější a rychlejší automobil nebo jeho kolega s nižší spotřebou a cenou? Oba plní svou funkci SUV velmi dobře, ač tedy Kodiaq z ní v některých parametrech vykračuje. Výběr už je potom čistě na budoucím majiteli.   

O admin