Domů / Novinky / Na co si dát pozor při koupi veteránů?

Na co si dát pozor při koupi veteránů?

V České republice během roku můžete navštívit desítky srazů veteránských vozidel. Některé z vás jistě zaujmou natolik, že začnete uvažovat o pořízení vlastního starého auta. Jde o poměrně zajímavou investici. Při nákupu je ale třeba si všímat hned několika aspektů.

Pořízení historického auta se může vyplatit

Proč lze o pořízení veterána uvažovat jako o investici? Jednoduše z toho důvodu, že pokud se o automobil následně dobře staráte, jeho cena každým rokem stoupá. Na případném budoucím prodeji tak rozhodně vyděláte. Veteráni na prodej jsou k dostání mnohdy za horentní sumy, pakliže jsou provozuschopné a v perfektním stavu.

Jaký vůz se dá zařadit mezi veterány?

Před nákupem starého auta je důležité vědět, jaký vůz už se dá považovat za veteránský. Jde o vozidla, která byla vyrobena minimálně před 30 lety. Čím starší auto, tím lépe, hovoříme-li o investici. Legendární jsou například veteráni Cadillac, kteří stojí klidně i hodně přes milion korun.

Stav vozidla je zásadní

Vždy záleží na kvalitě auta. Pokud si kupříkladu chcete koupit veterána značky Oldsmobile, zjistěte si nejprve, v jakých cenových relacích se tato stará auta ze šedesátých let minulého století pohybují, abyste za koupi neplatili zbytečně moc peněz. Co se týče kvality, prodejce by měl uvádět, zda je vozidlo schopné provozu, nebo je spíše určené k renovaci. Platí-li druhý případ, počítejte s tím, že do auta nacpete další finance. Možná i více peněz, než na kolik vás vyjde jeho samotný nákup.

Nezapomeňte na doklady a další náležitosti

Dále je dobré se zaměřit také na fakt, zda je auto proclené a má potřebné doklady. Je to důležité u vozidel, jež pocházejí z ciziny, což bývá většina oblíbených veteránů. Značky jako Cadillac jsou z USA, takže je bezpodmínečně nutné zajistit jejich proclení, pakliže je kupujete přímo z dovozu.

U veteránů platí, že jsou určené spíše jen pro výjimečné vyjížďky. Proto doporučuji přihlásit se do některého z klubů veteránů, kde vám například poradí s tím, jak získat patřičná oprávnění pro provoz na komunikacích. Většinou za členství zaplatíte jen symbolický poplatek.

O admin