V současné době je automobil nenahraditelnou součástí našich životů, protože se díky němu dostaneme prakticky kamkoliv, ať už do zaměstnání, k doktorovi či na dovolenou. Pokud plánujete obnovit vozový park, potom nezapomeňte při prodeji dosavadního vozidla uvést do kupní smlouvy všechny požadované náležitosti. V následujících řádcích si prozradíme, co by měla kupní smlouva obsahovat a jak by měla vypadat.
Špatně sepsaná kupní smlouva na auto by mohla nadělat více škody než užitku, a proto před podepsáním kupní smlouvy si zkontrolujte, zda jste do ní zahrnuli všechno potřebné.
Co by měla kupní smlouva obsahovat?
Snad nejdůležitějším údajem ve smlouvě jsou osobní informace o prodávajícím a kupujícím, a to konkrétně jmenó příjmení, trvale bydliště a rodné číslo. V případě, že kupujete automobil na firmu anebo od firmy, musí být v osobních údajích její sídlo a identifikační číslo udělené živnostenským úřadem. Černé na bílém mělo být také datum uzavření smlouvy, protože pokud jsou ve smlouvě stanovené nějaké lhůty, například záruka, je potřeba vědět, od kdy daná lhůta běží.
Stěžejní je dále předmět smlouvy, přičemž nestačí uvést pouze to, že se jedná o automobil. Zmiňte i detaily jako tovární značku, model, barvu, rok výroby, číslo karoserie, registrační značku, číslo velkého technického průkazu, číslo malého technického průkazu a podobně.
Závěrem napište kupní cenu a informaci o způsobu platby, buď v hotovosti, nebo převodem na bankovní účet. A ještě nezapomeňte na podpisy obou stran.
U nového auta myslete na povinné ručení
Jakmile do rukou dostanete nový automobil, je nezbytné okamžitě sjednat zákonné pojištění motorových vozidel. Při nerespektování zákona se vystavujete pokutě ve výši až 40 000 korun, a tak by se vám ve výsledku jízda autem výrazně prodražila. Takže z autobazaru zajděte rovnou na pojišťovnu, jichž je dnes nepřeberné množství.