Domů / Novinky / Firmy se mohou těšit na 80 milionů od státu
Firmy se mohou těšit na 80 milionů od státu

Firmy se mohou těšit na 80 milionů od státu

Ministerstvo obchodu a průmyslu se rozhodlo, že trochu podpoří tuzemské společnosti. Vyčlenilo si pro ně 80 milionů, které budou poskytnuty jako příspěvek v případě, kdy si firma bude pořizovat elektromobil. Společnosti by mohly dostat až 70% z celkové ceny automobilu.

Tyto peníze si stát vyčlenil z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Firmy si budou moci o tuto dotaci zažádat od dubna tohoto roku do konce července. Tak to uvádí Ministerstvo obchodu a průmyslu na svých stránkách.
Podpora se bude vztahovat na elektromobily nižší střední třídy, nebo dodávky. Naopak dotace se nebude vztahovat na luxusní, terénní a sportovní vozy. Firmy získají dotaci podle své velikosti v různé výši. Minimální dotace však bude představovat 70 000 korun, maximum jsou pak tři miliony.

Vedle toho budou firmy moci také zažádat o příspěvek na budování neveřejných dobíjecích stanic. Zde se bude minimální výše dotace pohybovat okolo 50 000 korun.

Další část tohoto dotačního programu v celkové výši 180 milionů korun pak bude určena na pilotní projekty k zavádění akumulace energie a technologií k získávání druhotných surovin v kvalitě vhodné pro další využití v průmyslové výrobě.

V rámci první výzvy se budou moci hlásit firmy z celé republiky, krom Prahy. Největší šanci na úspěch zde budou mít projekty situované v hospodářsky problémových regionech a územích s vysokou mírou nezaměstnanosti. Jednotlivé projekty budou mezi sebou porovnávány a výběr žadatelů proběhne až po zhodnocení všech žádostí.

V Česku prozatím prodej elektromobilů vázne. I přesto, že se loňska poptávka zvedla o 36%, prodalo se pouhých 268 vozidel, což je 0,12 procent všech prodaných automobilů. Nejprodávanějším elektromobilem byl model i3 od BMW.

O Makawiel