Domů / Nezařazené / Fiat hledá záchranu. Cestou by mohl být Maluch
Fiat hledá záchranu. Cestou by mohl být Maluch

Fiat hledá záchranu. Cestou by mohl být Maluch

Fiat 126p byla v Polsku ukončena před dvaceti lety. Nyní by ale mohl dočkat oživení coby elektromobil.

Polská klasika v novém

Vůz, kterému dnes nikdo neřekne jinak než Maluch se vyráběl od roku 1973 až do roku 2000 a ty skutečně zachovalé kousky rostou na cenně. Od italského originálu se lišil výrazným podvozkem, přepracovanou maskou a oranžovými blinkry.

Jenže Maluch se nyní dočkal oživení. Postaral se o něj grafik používající přezdívku Czyzewski Design, který jej přivedl k životu v podobě moderního městského automobilu. Kompaktní rozměry byly i v tomto případě zachovány s 3 180 milimetry, šířkou 1380 milimetrů a výškou 1080 milimetrů. Zaparkovat s ním ve městě by tedy mělo být zcela bez problému.

Autíčko se může pochlubit pohonem všech kol a zrychlení z nuly na 100 kilometrů za 7 sekund. Dojezd přitom činí 300 kilometrů což by mělo pro městské prostředí bohatě stačit. O pohon by se měly starat dnes dva elektromotory, takže se bude rozhodně jednat o živého tvora v ulicích.

Vůbec nejpoutavější je ale vůz díky svému designu. Autor se nechal inspirovat původním Maluchem, kterému však vdechl notnou dávku modernosti. Jedním z nich jsou například unikátní světelné podpisy. Sympatickým detailem jsou také malé polské vlaječky na dveřích, které jasně dokazují, že si tvůrce s projektem skutečně vyhrál.

O tom svědčí i propracovaný interiér, který v mnohém připomíná kabinu Hondy e bez nadbytečných obrazovek multimediálního systému. Interiér také nabízí řadu úložných prostor, decentní dotykovou obrazovku situovanou uprostřed palubní desky a také dvouramenný volant. Zajímavou myšlenkou je i tlačítkový volič samočinné převodovky a k dispozici by mohlo být i audio i JBL. Celá vizualizace je tak povedená, že by jeho realizace a uvedení do sériové výroby nebylo vůbec špatné.

O Makawiel