Domů / Novinky / Jak vybírat správné gripy na motorku? Poradíme základní parametry
Jak vybírat správné gripy na motorku? Poradíme základní parametry

Jak vybírat správné gripy na motorku? Poradíme základní parametry

Gripy jsou pro jezdce nejen na motorce, ale i na spoustě dalších podobných strojů nebo při cyklistice, jednou z nejdůležitějších součástí kokpitu. Do velké míry jsou totiž právě gripy zodpovědné za to, jak dokážeme motorku ovládat v běžných i neočekávaných situacích.

Na základě toho je tak potřeba vybírat gripy opravdu pečlivě. Stále se ale jedná o poměrně dost levný sortiment, který díky svojí nízké pořizovací ceně nechává dostatek prostoru pro zkoušení a testování, protože případná výměna vyjde na pouhé stovky korun. Dnes se ale podíváme na to, podle čeho byste měli vybírat gripy, aby mohly být již na „první dobrou“ tou správnou volbou.

Rozměry, které vám musí vyhovovat

Stejně tak jako můžeme pořídit různá řídítka, představce a další součásti, tak i samotné gripy můžeme nakupovat ve velkém množství rozměrů. Standardně nás pochopitelně zajímá dvojice délky a šířky gripu, která je bezesporu tou nejzákladnější věcí. Standardní rukojeti a gripy nám budou vždy sedět na rozměry neupravených řídítek.

Pokud jste ale řídítka upravovali, jakkoliv svépomocí, včetně jejich případného zkrácení, tak už gripy nemusí z výroby vždy dobře pasovat a může vzniknout potřeba pozdější úpravy gripů tak, aby vyhovovali i upravenému kokpitu.

Jaký vybrat systém zámku?

Gripy většinou můžeme najít v různém provedení, co se týče jejich nasazování. Některé jsou jednoduše nasazovací bez čehokoliv jiného, jiné jsou kupříkladu na speciální technologie zámečků a jiné mohou dokonce být na utahování imbusovým klíčem. Pro řídítka a příslušenství kolem nich platí, že je můžeme i pravidelně měnit na základě toho, jaký charakter jízdy očekáváme. Pokud tedy očekáváte, že bude gripy pravidelně střídat podle kategorie, nebo terénu, tak byste měli volit co nejjednodušší druh zámku pro výměnu.

Povrchová úprava hraje nejdůležitější roli

Všechno, co jsme do nynějška ale říkali, je víceméně vedlejší. Je totiž potřeba aby vám gripy a ostatní doplňky na motorky, dobře seděly jako celek. Pokud používáme specifické rukavice, nebo cokoliv jiného, tak je to rozhodně potřeba zohlednit. Na základě toho je totiž naprosto zásadním parametrem výběr povrchové úpravy, který extrémně ovlivní vlastnosti gripů v praxi.

O admin