Domů / Nezařazené / Kansaské registrační značky jsou rasistické a musí se vyměnit
Kansaské registrační značky jsou rasistické a musí se vyměnit

Kansaské registrační značky jsou rasistické a musí se vyměnit

Ve světě automobilů je běžnou praxí pořádat svolávací akce, díky kterým mohou výrobci vozů odstranit určitou závadu nebo nepřesnost, které se na svých již prodaných vozech dopustili. Taková svolávačka se nyní uskuteční i v Kansasu, ovšem měnit se budou SPZ.

Nehezké slůvko

Celkem se případ týká 700 registračních značek, které na sobě mají nápis JAP. Na celý problém upozornila 67 let stará Barbara Johnsonová, která má japonské kořeny. Ta je dotčena značkami s tímto nápisem, protože slůvko Jap v anglickém jazyce označuje hanlivým způsobem osobu japonské národnosti. Používal se totiž především během druhé světové války pro označení japonských nepřátel.

Paní Johnsonová se narodila jen několik málo let po válce a tak tento hanlivý výraz rozhodně někdy slyšela. Sama své rozhořčení vysvětluje těmito slovy: „Když to někde vidím nebo slyším, cítím se malá a ublížená,“ vysvětluje. Obrátila se proto na různé organizace i úřady.

Změna je nutná!

Kansas se rozhodl její stížnosti vyhovět, a proto musí 731 majitelů SPZ s písmeny JAP své plechové cedulky vyměnit za jiné. Kombinace jsou přitom vybírány zcela náhodně.

Slůvko JAP na SPZ však dělá problém již delší dobu. Na jeho nevhodnost upozorňoval před několika lety jiný rodák z Kansasu s japonskými kořeny pan Keith Kawamoto. Jemu však jen přišel omluvný dopis. On však i nadále brojil za zrušení takových značek a to nejen na území Kansasu, ale po celých s Spojených státech.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Makawiel