Máte v garáži vozidlo, které je však nepojízdné a které už dávno nevykonává službu, jakou by vykonávat mělo? Vaší zákonnou povinností je ho ekologicky zlikvidovat. I když se tato činnost může jevit jako poměrně nepříjemná, je opravdu nezbytná. A pokud se týká i vás, jistě si pokládáte otázku, jak likvidace vozidel probíhá.
Vzhůru na autovrakoviště
I když si mnohá autovrakoviště pro vozidlo přijedou sama, některá je třeba přece jenom navštívit. Automobil se musí ekologicky zlikvidovat jenom na autovrakovišti, kde vám následovně vystaví protokol o ekologické likvidaci vozidel. Autovrak se totiž hodnotí jako nebezpečný odpad. Proč? Protože obsahuje různé kyseliny, oleje, také chemické sloučeniny. I proto se musí zlikvidovat ekologicky a na základě toho dostanete papír o provedení likvidace. Ten nevyhazujte.
Poté budou vaše kroky mířit na úřad
Dalším krokem, který je nezanedbatelný, je návštěva úřadu, na kterém také musí dojít k zániku vozidla. Je sice hezké, že jste se s vozidlem rozloučili na autovrakovišti, ale pravdou je, že úřad o tom nemusí vůbec vědět. Proto vezměte potvrzení o likvidaci vozidel a vzhůru na ten váš.
Většinou se navštěvují registrační místa, případně obecní úřady s rozšířenou působností. Je nutné vyplnit žádost, k ní přiložit technické průkazy, registrační značku a zmiňované potvrzení o provedení likvidace vozidla.
Posledním krokem je zrušení povinného ručení
Ekologickou likvidaci vozidel je možné sepsat do tří kroků. Tím třetím a zároveň tedy posledním je zrušení povinného ručení. Když už byla likvidace provedena, když o ní ví také patřičný úřad, tím dalším krokem je zrušení povinného ručení. Aby však ke zrušení povinného ručení došlo, je nutné opět prokázat skutečnost, že k vyřazení vozidla došlo.
Pojištění vozidla poté zanikne dnem, kdy došlo k vyražení vozidla z provozu. Pojistitel poté musí vrátit nespotřebovanou část pojistného plátci pojistného.