Domů / Nezařazené / Norsko jede na rekordní vlně elektromobility. Na severu se jich prodává víc, než konvenčních vozů
Norsko jede na rekordní vlně elektromobility. Na severu se jich prodává víc, než konvenčních vozů

Norsko jede na rekordní vlně elektromobility. Na severu se jich prodává víc, než konvenčních vozů

Norsko vždy platilo za ráj všech elektromobilistů. Proto prodeje elektromobilů rok od roku stoupají a ten uplynulý nebyl výjimkou. Výjimečný byl ovšem v tom, že se poprvé za celý prodalo víc elektrických vozidel, než těch konvenčních.

Elektrický sever

Podíl v Norsku prodaných elektromobilů za minulý rok dosáhl 54,3 %, což je celosvětový rekord, který v meziročním průměru poskočil z 42,4 %. Navíc před deseti lety se v Norsku ročně prodalo pouhé jedno % elektromobilů.

Norskou ambicí je ukončit v roce 2025 prodeje všech benzínových a naftových vozidel. Toho chce dosáhnout například daňovou politikou, která zvýhodňuje majitele elektromobilů a naopak znevýhodňuje vlastníky vozidel se spalovacími motory.

Tato politika má výrazný vliv na tamní trh, který se čím dál tím více orientuje na elektromobily a pro zbytek světě se stál výkladní skříní inovací a jejich fungování v praxi. Na předních příčkách prodejů se totiž objevují jí modely, než je tomu ve zbytku Evropy.

Prolomit 50% podíl se podařilo již dříve, vždy se však jednalo o otázky jednotlivých měsíců v jinak méně než polovičním celoročním průměru. Ovšem rok 2020 je v tomto ohledu vůbec prvním rokem celosvětově, kdy se v jedné zemi prodalo více elektromobilů, než ostatních vozů. Nejvíce se elektromobilům dařilo v prosinci, kdy podíl prodejů dosáhl dokonce více než 67 %.

Vůbec nejpopulárnějším modelem se stalo elektrické SUV od Audi e-tron, který na druhou příčku odsunul doposud nejoblíbenější Model 3 od Tesly. Podle analytiků by měl současný růst pokračovat i v roce 2021 a očekávají že by se podíl prodaných elektromobilů mohl dostat až na 65 %.

O Makawiel