Kdo si doma užívá ústřední topení, toho snad ani nenapadne, že jsou lidé, kteří musí v noci vstát, aby přiložili do kamen či do kotle a nevzbudili se ráno do prochladnutého baráku. Ale i v případě, že topíme tuhými palivy bez automatického přikládání, existuje řešení – noční brikety.
Problém nočního topení řeší mnoho lidí
Někteří mají velké kotle s ne příliš úsporným vytápěním, na ně napojenou velkou topnou soustavu pro tři podlaží. Pokud však je nutné do tohoto kotle přikládat co dvě hodiny, je to spíš alarmující a na místě je změna. Mnohdy ale třeba lidé topí pouze lokálně, v menších kamnech, či mají z kamen v sednici rozvedené topení pomocí výměníku. Toto topení nemá obvykle žádný zásobník, tedy pokud nejde o kamna na pelety. Je proto nutné udržovat oheň, což často znamená minimálně jednou za noc přiložit, mnohdy ale i dvakrát. Tento problém řeší mnohdy i chalupáři, kteří z městských bytů s ústředním topením na podobný diskomfort nejsou zvyklí.
Řešením jsou noční brikety na topení
Výrobci topiva, konkrétně dřevěných i úhelných briket, problém s nočním topením řeší. Nebo již vyřešili. Na trhu se totiž prodávají tzv. noční brikety. Co umí? Hoří 6 až 8 hodin. Takže v podstatě dokážete vykrýt celou noc, a i když spíte dlouho, než se probudíte, ještě pořád je v bytě teplo. Pokud máte navíc doma třeba kamna s akumulací (tedy třeba s kachlemi), teplo z nich pak sálá ještě celé dopoledne.
Jak to, že některé brikety hoří déle?
Jde obvykle o brikety, které hoří méně, spíše doutnají. Pro tento účel se používají například kůrové dřevěné brikety, nebo rašelinové brikety. Existují i uhelné brikety pro noční hoření. Brikety se pouze přiloží před spaním do kamen a nechají hořet. Počítat je třeba s tím, že například kůrové válcové brikety se při hoření zvětší až o jednu třetinu svého objemu. Proto se doporučuje kamna briketami plnit jenom do poloviny.