Domů / Nezařazené / Přihlášení vozidla a povinné ručení
Přihlášení vozidla a povinné ručení

Přihlášení vozidla a povinné ručení

S koupí nového automobilu jsou spojeny některé administrativní úkony, které musíte podstoupit. Nové vozidlo musíte přihlásit a pojistit. Rozhodně se vyplatí pojistit vůz ještě před tím, než vyjedete z bran prodejny, tedy přímo při koupi vozu.

Než se totiž dostanete k přihlášení, může vás cestou potkat ledacos a nebudete-li mít uzavřené pojištění, budete si případnou škodu muset hradit ze svého. Pojistku lze sjednat i bez SPZ a po jejím obdržení o tom pojišťovnu informujte. Kromě povinného ručení se vyplatí zvláště u nového vozidla zřídit také pojištění havarijní.

Registrace nového vozu

Při odjezdu z autosalonu dostanete od prodejce dočasné SPZ na zeleném papíru, se kterým můžete jezdit pouze po omezenou dobu. Jelikož přihlášení vozidla je povinností každého majitele auta, je dobré navštívit registr silničních vozidel co nejdříve. Ještě loni bylo nutné dostavit se na takový registr, pod který spadáte podle trvalého bydliště nebo sídla firmy. Od roku 2018 lze provést registraci na jakémkoliv pracovišti po celém území ČR.

K přihlášení nového auta jsou potřeba tyto dokumenty:

  • doklad o nabytí vozidla v originálu (faktura, kupní smlouva, leasingová smlouva)
  • žádost o zápis
  • velký technický průkaz vydaný prodejcem
  • souhlas vlastníka, je-li odlišný od provozovatele
  • zelená karta, což je doklad o zaplacení povinného ručení
  • občanský průkaz, případně živnostenský list nebo výpis z obchodního rejstříku

Kromě těchto dokladů zaplatíte správní poplatek ve výši 800 Kč.

Co je povinné ručení?

Oficiálně jde o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které musí mít zaplacené každý provozovatel vozidla. Chrání v případě způsobení újmy na zdraví nebo škody na majetku. Je to pro případ, kdybyste svým vozem způsobili dopravní nehodu. Pak slouží pouze pro zaplacení újmy druhé osoby. Na zaplacení vlastních škod slouží havarijní pojištění. Jak na povinné ručení a kde je uzavřít?

Nejjednodušší je uzavřít povinné ručení přímo v autosalonu. Záleží ovšem na tom, se kterou pojišťovnou daný prodejce spolupracuje. Po zaplacení povinného ručení obdržíte jako doklad o zaplacení „zelenou kartu“, která je mezinárodně uznávaná a musíte ji vozit vždy s sebou. Vybrat si pojišťovnu můžete ale i sami. Když pojišťovně sdělíte požadované údaje, můžete z autosalonu vyjet již s pojištěným vozidlem. Můžete využít také internetové srovnávače a vybrat si pojišťovnu, jejíž podmínky vám budou nejlépe vyhovovat.

O Makawiel