Domů / Inzerce / Rostoucímu prodeji bytů v Kladně nebrání ani vysoké ceny. Sehnat 2+1 pod 2,5 milionu přitom není snadné

Rostoucímu prodeji bytů v Kladně nebrání ani vysoké ceny. Sehnat 2+1 pod 2,5 milionu přitom není snadné

Realitní makléři mající na starost prodej bytů v Kladně se většinou shodnou na jedné věci. Nejlépe jdou na odbyt hlavně byty malometrážní s cenou nižší než 2,5 milionu korun. Po těch je poptávka zdaleka největší. Je jich však k dispozici málo, což je samozřejmě jedním z důvodů, proč jsou dražší. Svou roli ve vysoké poptávce dále hraje, krom jiného, také bezprostřední blízkost Prahy, kde jsou ceny ještě mnohem vyšší. Pořízení bytu v naší metropoli je pro řadu lidí nedostupným snem. Pokud chce člověk v Praze například pracovat a neskončit přitom v pronájmu, volí jako svoje bydliště obvykle právě Kladno. Týká se to i vás? Pak by se vám mohlo hodit pár užitečných informací, které při kupování nemovitosti určitě využijete. Pojďme na to!

Prodat byt, který ještě nestojí

Nedostatek cenově dostupného bydlení je neustále umocňován rostoucí poptávkou. Kladno je zkrátka „v kurzu“ a není proto sebemenší problém prodat ve městě například byt, který je teprve ve fázi projektu. Je naprosto běžné, že bytové projekty jsou zde cca z 60 % vyprodány ještě dřív, než je vůbec zahájena jejich stavba. Zatímco pořízení staršího dvoupokojového bytu za cenu okolo dvou a půl milionu není zcela nereálné, u novostavby se pod 3 miliony nedostanete v žádném případě. Pro vážné zájemce o bydlení je navíc špatnou zprávou, že se letos žádné zlevňování nemovitostí v České republice nechystá. Pokud chcete v Kladně žít a to ve vlastním, berte raději to, co se nabízí. Třeba i s využitím hypotéky. Praha a téměř celé střední Čechy působí na mnoho lidí jako magnet a příliv nových obyvatel bude po odeznění momentální ekonomické krize určitě pokračovat. Spolu s ním nejspíš přijde také další zdražování.

Levněji než dnes zde už střechu nad hlavou asi nikdy nepořídíte. Nač tedy váhat?

Výběr z nabídky malometrážních bytů – Kladno (01/20201)

DISPOZICEPODLAHOVÁ PLOCHALOKALITACENA (mil.)
1+132 m2Rozdělov1,99
2+kk44 m2Dubí2,58
2+kk50 m2Kročehlavy2,59
2+158 m2Kročehlavy2,99
2+153 m2Dubí3,09
2+167 m2Kročehlavy3,45
Rostoucímu prodeji bytů v Kladně nebrání ani vysoké ceny. Sehnat 2+1 pod 2,5 milionu přitom není snadné

Lidé kupují, ceny rostou

Navzdory výše zmíněným faktům o stále dražších kladenských nemovitostech je mezi námi dost těch, kteří neváhají kupovat. I přes současný hospodářský propad se mnoho lidí nebojí zadlužit, aby dosáhlo na vlastní byt. Investice do bydlení je zkrátka stále považována za rozumnou a není proto divu, že nakupují nejen ti, kteří potřebují bydlet, ale i řada movitějších spoluobčanů snažících se pouze co nejbezpečnějším způsobem uložit svoje peníze. Neutuchající poptávka tak přináší další cenový růst. Nehodláte na opětovné zdražování čekat? Pořídíte si nějakou nemovitost v Kladně nebo jinde ve středních Čechách už teď? Potom se podívejte, čeho si je při takto významné investici třeba všímat a jaké skutečnosti si musíte ověřit, nechcete-li na koupi nemovitosti tratit.

Je po právní stránce vše v pořádku?

Ve chvíli, kdy kupujete byt nebo dům, musíte si dát pozor na celou řadu věcí. Týká se to samozřejmě i koupě pozemku. Nejprve by vás mělo zajímat, zda je vše v souladu s právem. To znamená, že si musíte například ověřit, jestli je prodávající skutečným vlastníkem nemovitosti nebo se seznámit s tím, jestli není dům či byt zatížen nějakým věcným břemenem, které by vám mohlo zkomplikovat život, nebo znesnadnit také případný další prodej. Stručně řečeno, musíte se seznámit alespoň s následujícími věcmi.

  • Je prodávající opravdu vlastníkem nemovitosti?
  • Je jediným vlastníkem (pokud ne, souhlasí také další spolumajitel)?
  • Není nemovitost zatížena věcným břemenem (dožití současného obyvatele atd.)­?
  • Není na domě zástavní právo (třeba v souvislosti s bankovní půjčkou)?
  • Nevztahuje se na dům exekuce?

Nejdůležitější listinou, která vám pomůže ověřit si řadu podstatných skutečností, je tzv. list vlastnictví. Výpis z tohoto listu si lze opatřit na kterémkoliv Czech Pointu nebo na katastrálním úřadě. Bez něj se do žádného obchodu nepouštějte!

Zkontrolujte si také fyzický stav bytu!

Možná ani není nutné zdůrazňovat, jak zásadní význam může mít důkladná kontrola celkového stavu kupované nemovitosti. Přesto zmíníme alespoň základní věci, které se nevyplácí opomenout. V prvé řadě je třeba zkontrolovat statiku stavby. Nejsou stěny budovy popraskané? Pokud ano, jde spíše o kosmetickou vadu, kterou lze později opravit nebo je to vážnější a je narušena statika domu? Je v pořádku střecha? Všímejte si nejen střešní krytiny, ale u starších domů si zkontrolujte také opotřebovanost celé střešní konstrukce (trámů, krovů). Nezapomeňte rovněž na vlhkost. Potíže s vlhkostí trápí mnoho majitelů nemovitostí.

Nenechte se do ničeho tlačit!

Přestože po vlastním bytě bezesporu toužíte, nikdy se nenechte do koupě nikým tlačit. Ani majitelem, ani makléřem. Pokud na vás budou vyvíjet silný tlak, abyste podepsali rezervační smlouvu, může za tím být nějaká nekalost. Vše si nejprve důkladně prověřte. Vyplatí se to!

Jak velký byt v Kladně hledáte? A musí být v perfektním stavu nebo byste si s menší renovací dokázali poradit?

O admin