Mnozí majitelé rodinných domů a rekreačních objektů používají kotle na tuhá paliva, potažmo klasické krby a krbová kamna. Pakliže k nim patříte i vy, musíte řešit otázku, jaký druh paliva zvolit. Nabízí se hned několik variant. K těm chytřejším řešením patří volba dřevěných pelet.
Jak se pelety ze dřeva vyrábějí?
K tomu, abyste lépe pochopili, proč jsou zrovna dřevěné pelety vhodné pro vytápění více nežli například uhlí, je dobré zmínit, jakým způsobem se vyrábějí. Jde o zpracování dřevního odpadu, tedy pilin, které by jinak byly bez dalšího užitku zlikvidovány. Dojde k jejich slisování pod velkým tlakem a vytvarování. Vznikají pak charakteristické válečky o průměru několika centimetrů, s nimiž lze lehce přikládat do jakéhokoliv kotle na tuhá paliva, krbu, kamen a dalších podobných zařízení.
Přednosti dřevěných pelet
Určitě vás asi nejvíce zajímá finanční hledisko. Pak vězte, že topení dřevěnými peletami není nijak zvlášť nákladnou záležitostí, nebude vás stát více nežli kupříkladu topení uhlím. Oproti němu jsou však dřevěné brikety daleko ekologičtější, což by rozhodně mělo být pádným důvodem k přechodu na tento druh paliva. Při topení peletami ze dřeva do ovzduší uniká výrazně méně škodlivých látek, než když topíte uhlím, zejména máte-li kvalitní topný systém.
Dřevěné pelety jsou snadno skladovatelné. Pořídit se obvykle dají na paletě o hmotnosti kolem jedné tuny. Tu pak můžete skladovat třeba v kůlně či garáži. Důležité je vybrat místo s minimální vlhkostí. Pelety jsou jinak samy o sobě dobře vysušené, nemusíte čekat, než proschnou, což je typické pro klasické dřevo. U něj je nutné po nařezání a nasekání vyčkat až 2 roky, než je vhodné pro použití k vytápění. Pelety se dají spotřebovat ihned, jak je vám dovezou domů.