Životnost brzdových destiček je velmi individuální, a to vzhledem k tomu, že ji zásadní měrou ovlivňuje jízdní styl a jízdní návyky konkrétního řidiče a také množství najetých/nenajetých kilometrů.
Pokud jste už někdy v minulosti brzdové destičky měnili, mohli jste při jejich obměně zpozorovat, že se často sjíždí nerovnoměrně. U destiček obecně platí, že v nejužším bodě by jejich tloušťka neměla klesnout pod tloušťku nehtu. Pokud už toto vaše brzdové destičky nesplňují, je na čase začít přemýšlet o výměně svépomocí nebo prostřednictvím servisu, do kterého můžete svůj Volkswagen, Opel, SEAT, Citroën či Peugeot objednat z pohodlí domova.
Jak poznat, že přišel čas na výměnu?
V zásadě existují čtyři způsoby, jak rozpoznat, že brzdové destičky bude v dohledné době potřeba vyměnit.
- Kontrolka
Některé dnešní moderní automobily disponují senzorem, který majitele prostřednictvím kontrolky upozorní ve chvíli, kdy jsou brzdové destičky již natolik opotřebené, že je potřeba je vyměnit.
- Pohledem
Zrakové vnímání poskytuje běžnému člověku přibližně 75 – 85 % veškerých informací. V případě kontroly stavu brzdových destiček tak můžeme využít jednoduše svůj zrak a zaměřit svůj pohled skrze kolo. K určení aktuální tloušťky destiček, pakliže jsme všímaví, nepotřebujeme tedy žádné speciální přístroje a techniky. Trocha pozornosti úplně postačí.
- Zvukem
Jestliže slyšíte během jízdy pískavý zvuk, může se jednat o signalizaci toho, že destičky jsou již za hranicí své životnosti. Zpravidla se jedná se o stav, kdy se již plíšek na kovové části destičky začne třít o kotouč, což dříve či později rozhodně uslyšíte.
- Změna jízdních vlastností
Pokud u vašeho vozidla zaznamenáte změny jízdních vlastností a začnete vnímat například slabší brzdný účinek, pulzování brzd nebo kopání – kontrola brzdového systému je rozhodně na místě.