Domů / Inzerce / Jak vybrat havarijní pojistku?
Jak vybrat havarijní pojistku?

Jak vybrat havarijní pojistku?

Pořídili jste si nového plechového kamaráda a přemýšlíte, co všechno ještě musíte zařídit? Zatímco sjednání povinného ručení je nutností, o havarijním pojištění to neplatí. Jeho sjednání povinné není, u nových vozů se ale jednoznačně vyplatí, často i u těch starších. Jak vybrat tu nejlepší havarijní pojistku?

Sjednání havarijního pojištění je dobrovolné

Povinné ručení, které se označuje i jako zákonné pojištění vozidla, vás chrání před škodami, které provozem svého vozidla způsobíte někomu jinému. Když ale dojde k nehodě, většinou vzniknou škody i na vašem vozidle.

Na ty se už povinné ručení nevztahuje, přece je nebudete hradit z vlastní kapsy. Sjednejte si havarijní pojištění a máte po starostech. Tedy skoro, musíte jen počítat s nějakou spoluúčastí, ale ta není tak vysoká.

Proti čemu vás havarijní pojištění chrání

Havarijní pojištění vás chrání před škodami, které vzniknou na vašem vozidle za vaší přítomnosti i mimo ni. Havarijní pojištění kryje pouze škody na samotném vozidle, nikoliv na přepravovaném nákladu. A to je taky dobré vědět. Škody mohou být způsobeny v důsledku:

  • Havárie, tedy poškození vozidla v důsledku autonehody nebo třeba střetu se zvěří. Podmínkou ale je, že řidič nebyl pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky.
  • Vandalismu, tedy poškození vozidla jinou osobou.
  • Odcizení
  • Živelné pohromy jako požár, krupobití, zásah bleskem apod.
  • Neoprávněného užití vozidla
  • Kromě toho se havarijní pojištění vztahuje i na nákupy náhradních dílů pro opravu vozidla.
  • U nových vozů si kromě havarijka můžete sjednat i GAP pojištění. To se vyplatí u zcela nových vozů, jejichž cena se už pouhým použitím sníží často až o 20 %. Pokud by došlo u takového vozu k totální škodě, pojišťovna vám díky GAP pojištění vyplatí pořizovací cenu místo té aktuální.
Jak vybrat havarijní pojistku?

Jak vybrat to nejlepší havarijní pojištění?

Stejně jako jiná pojištění si i to havarijní můžete sjednat buď během návštěvy na pobočce vybrané pojišťovny, nebo jdete s dobou a sjednáte si ho online. Není na tom nic složitého, dokonce můžete porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven a vybrat si to nejlepší havarijní pojištění. Co si při tom pohlídat?

Základem jsou pojistná rizika. Proti čemu se chcete pojistit? Ne vždy jsou třeba všechna pojistitelná rizika, na druhou stranu, varianta all risk je výhodným řešením a ochrání vás pro případ všech rizik.

Dalším důležitým parametrem je výše spoluúčasti, která je u havarijního pojištění běžnou záležitostí. A to na rozdíl od povinného ručení, kde se nesjednává. Spoluúčast se sjednává buď procenty nebo konkrétní částkou, nejčastěji jde o 10 % nebo 10 000, při plnění z pojistné události se vždy se platí vyšší z těchto dvou částek.

Víte, že pro online porovnání nabídek je třeba vyplnit pár základních údajů o sobě i vozidle? Důležitou roli hraje značka a model vozidla, jeho technické parametry a způsob zabezpečení vozu.

O admin