Domů / Novinky / Výměna brzdových destiček
<strong>Výměna brzdových destiček</strong>

Výměna brzdových destiček

Životnost brzdových destiček je velmi individuální, a to vzhledem k tomu, že ji zásadní měrou ovlivňuje jízdní styl a jízdní návyky konkrétního řidiče a také množství najetých/nenajetých kilometrů.

Pokud jste už někdy v minulosti brzdové destičky měnili, mohli jste při jejich obměně zpozorovat, že se často sjíždí nerovnoměrně. U destiček obecně platí, že v nejužším bodě by jejich tloušťka neměla klesnout pod tloušťku nehtu. Pokud už toto vaše brzdové destičky nesplňují, je na čase začít přemýšlet o výměně svépomocí nebo prostřednictvím servisu, do kterého můžete svůj Volkswagen, Opel, SEAT, Citroën či Peugeot objednat z pohodlí domova.

Jak poznat, že přišel čas na výměnu?

V zásadě existují čtyři způsoby, jak rozpoznat, že brzdové destičky bude v dohledné době  potřeba vyměnit.

  1. Kontrolka

Některé dnešní moderní automobily disponují senzorem, který majitele prostřednictvím kontrolky upozorní ve chvíli, kdy jsou brzdové destičky již natolik opotřebené, že je potřeba je vyměnit. 

  • Pohledem

Zrakové vnímání poskytuje běžnému člověku přibližně 75 – 85 % veškerých informací. V případě kontroly stavu brzdových destiček tak můžeme využít jednoduše svůj zrak a zaměřit svůj pohled skrze kolo. K určení aktuální tloušťky destiček, pakliže jsme všímaví, nepotřebujeme tedy žádné speciální přístroje a techniky. Trocha pozornosti úplně postačí.

  • Zvukem

Jestliže slyšíte během jízdy pískavý zvuk, může se jednat o signalizaci toho, že destičky jsou již za hranicí své životnosti. Zpravidla se jedná se o stav, kdy se již plíšek na kovové části destičky začne třít o kotouč, což dříve či později rozhodně uslyšíte.

  • Změna jízdních vlastností

Pokud u vašeho vozidla zaznamenáte změny jízdních vlastností a začnete vnímat například slabší brzdný účinek, pulzování brzd nebo kopání – kontrola brzdového systému je rozhodně na místě.

O admin