Domů / Novinky / 5 zásad správné údržby pneumatik: vliv na životnost má nahuštění i skladování
5 zásad správné údržby pneumatik: vliv na životnost má nahuštění i skladování
tpms

5 zásad správné údržby pneumatik: vliv na životnost má nahuštění i skladování

Správně udržované pneumatiky mají životnost mnoho let, se zanedbáváním některých pravidel ale tato doba klesá. Podívejte se na 5 zásad, které vám ušetří peníze za nákup nových pneumatik.

  1. Vizuální kontrola

Vizuální kontrola kol a pneumatik patří k činnostem, které byste měli provádět před každou jízdou. Důkladně prohlédněte hlavně bočnice a běhouny, defekt byste měli poznat na první pohled.

Pomocí indikátorů opotřebení pneumatiky také předběžně odhalíte nedostatečnou hloubku dezénu. Jedná se o výstupy v drážkách, které musí vyčnívat přes okolní dezén. Pakliže jsou indikátory označené šipkou s dezénem v jedné rovině, je to známka sjetého vzorku.

2) Kontrola hloubky dezénu

Nově koupené pneumatiky mají dezén hluboký kolem 8 mm, minimální použitelná hloubka daná zákonem pro letní pneumatiky je 1,6 mm – právě na tuto hodnotu by vás měly upozornit výše zmíněné indikátory.

S klesající hloubkou dezénu pneumatiky se zrychluje její opotřebení. U letních pneumatik se za hloubku, kdy je vhodné přistoupit k výměně, považuje hodnota kolem 3 mm. U zimních pneu je to ještě o jeden milimetr více. Nejpřesnějšího měření dosáhnete zakoupeným digitálním hloubkoměrem nebo kartičkou s vyznačenými mírami, kterou stačí přiložit do drážky.

3) Měření tlaku

Pokud váš vůz nedisponuje systémem TPMS, kontrolujte tlak v pneumatikách alespoň jednou za měsíc. Tlak se může průběžně snižovat, proto je potřeba ho vždy dohustit na doporučenou  hodnotu, která je uvedena například v návodu k obsluze automobilu.

Na udržení správného tlaku v pneumatikách má vliv jejich stav, okolní teplota, ale také ventily – prasklé nebo poškozené ventily tak mohou snížit životnost celé pneumatiky. Proto je vhodné je kontrolovat a při každé výměně pneumatik je vyměnit také.

4) Systém TPMS

Systém sledování tlaku v pneumatikách TPMS je od 1. 11. 2014 povinný pro všechny nové automobily v Evropské unii. Metoda údajně ušetří přes miliardu litrů paliva a sníží počet nehod na silnicích.

5) Správné skladování

Na životnost pneumatik má vliv i období, kdy zrovna nejsou obuté na kolech vašeho automobilu. Mimo sezónu je skladujte na tmavých, suchých a chladných místech. Rozhodně je chraňte před jakýmikoliv klimatickými vlivy, včetně slunečního svitu a průvanu. Pneumatiky na ráfku je nejlepší zavěsit, případně naskládat na sebe. Pneu bez ráfku naopak skladujte postavené vedle sebe.

Pokud není ve vašich možnostech dodržet vhodné podmínky například ve vlastní garáži nebo ve sklepě, můžete využít možnosti uskladnění v pneuservisu. V tom případě ale samozřejmě počítejte s poplatkem.

O admin