Snižuje, ale i zvyšuje napětí elektrického zdroje. Představuje nenahraditelný prvek na cestě elektrické energie z elektrárny do domácností. Stejně tak je součástí nabíječek na telefon, neboť redukuje napětí 220 V ze zástrčky na pouhých 5 V, jelikož právě takové napětí potřebuje mobilní zařízení. Přesně tak, řeč je o transformátoru, který je k dostání v různém provedení. V následujících řádcích se tedy podíváme na jeho konstrukci, způsob fungování a parametry.
Transformátor je po konstrukční stránce naprosto jednoduše sestavený a tvoří ho tedy tři hlavní části, a to vinutí, magnetický obvod a izolační systém. Úkolem primárního vinutí je přeměnit elektrickou energii na magnetickou. Proud procházející transformátorem se mění na magnetický tok, jenž je veden magnetickým obvodem k sekundární cívce. Trafo má opravdu široké uplatnění, navíc existuje hned několik různých variant.
Jaké typy transformátorů existují?
Transformátory se rozdělují podle počtu fází, konstrukce magnetického obvodu, použití, ale i podle provedení chlazení či počtu vinutí. Záleží především na tom, k čemu má transformátor sloužit, jaké funkce od něj požadujete a podobně.
Podle počtu fází
- Jednofázové
- Trojfázové
- Speciální
Podle konstrukce magnetického obvodu
- Toroidní
- Jádrové
- Plášťové
Právě toroidní transformátor 12 V se odlišuje od ostatních transformátorů tím, že má příznivý dopad na kvalitu zařízení, v nichž se používá. Uplatnění nachází například v halogenových svítidlech, osvětlovací technice, výtazích, zdrojích napětí a proudu, zdravotnických zařízeních, bazénech a podobně.
Základní součástí toroidních transformátorů je takzvané toroidní jádro, které je tvořeno páskem z orientované křemíkové oceli. Toroid přenáší elektrickou energii mezi obvody formou elektromagnetické indukce. Ztráty jsou pak minimální, navíc toroidy se pyšní kompaktními rozměry.
Podle použití
- Energetické
- Distribuční
- Napájecí
- Bezpečnostní
- Rozptylové
- Regulační
- Měřící
Podle provedení chlazení
- Vzduchové
- Olejové
- Zalité v tuhém izolantu
Podle počtu vinutí
- Dvojvinuťový
- Trojvinuťový
- Vícevinuťový
Transformátory a jejich chlazení
U malých transformátorů je chlazení řešeno vzduchem, ovšem u větších modelů je nezbytné už chlazení olejem. Moderní transformátory bývají i bezolejové. Jako chladiva se tedy používají oleje, vzduch, voda, nehořlavá izolační kapalina, plyn a pevný izolant.
Současný trh je rozmanitý a transformátory najdete v mnoha prodejnách. Specialistou na danou oblast je internetový obchod TME.eu, za kterým stojí polská společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. Z o.o. sídlící v Lodži. Její produktové portfolio tvoří různé elektronické prvky, které si objednávají jak soukromníci, tak i vskutku velké firmy.