Domů / Značky / Fiat / Fiat přebírá Chrysler
Fiat přebírá Chrysler

Fiat přebírá Chrysler

Automobilka Fiat prochází velkými změnami, které jí nejspíše pomohou v prodeji. Italská automobilka, která má mimo jiné také většinový podíl v luxusní automobilce Ferrari, totiž odkoupila většinový podíl také v americkém Chrysleru, kterému se v posledních letech kvůli ekonomické krizi nedařilo. Nový název koncerno je Fiat Chrysler Automobiles a chce se stát celosvětovým integrovaným výrobcem.

Samozřejmě, tato symbióza se neobejde bez patřičných změn. Ať už formálních, nebo praktických.

„Vytvořením koncernu Fiat Chrysler Automobiles startuje nová kapitola naší existence. Cesta, která začala před více než deseti lety, kdy si Fiat začal budovat větší podíl na světovém trhu, svedla dohromady dvě slavné automobilky se skvělou historií, ale úplně jinými přístupy. Vytvoření společného koncernu dá oběma automobilkám šanci zlepšit své postavení na trhu,“ řekl John Elkmann, ředitel koncernu.

Jak to bude s vlastníky akcií? Každý vlastník akcií dostane za jednu akcii Fiatu jednu akcii nově vzniklého koncernu FCA.

Přichází také změna spojená s administrativou. Zatímco Fiat dosud sídlil v Itálii, nyní se bude sídlo firmy stěhovat. Formálně tak bude představenstvo zasedat v Nizozemsku a k placení daní bude firma registrována ve Velké Británii. Kdo by si ale myslel, že je to kvůli nižším daním, je na omylu. Daně se totiž nezmění. Tento krok má totiž hlubší význam.

Jak dále vysvětlil John Elkmann, do Velké Británie se FCA stěhuje hlavně kvůli americkým investorům, pro které je působení v britském prostředí jednodušší, než v Itálii. Výroba vozů Fiat ale i nadále zůstane v italských rukách. Představeno bylo také nové logo celého koncernu, i když se dá předpokládat, že kvůli zachování tradice a snazší identifikovatelnosti ze strany zákazníků se budou na vozech objevovat dosavadní loga obou automobilek v nezměněné podobě. Nové logo Fiat Chrysler Automobiles tak bude sloužit pouze pro účely koncernu.

O Makawiel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *