Domů / Nezařazené / MW, Daimler a Volkswagen mezi sebou nejspíše mají tajnou dohodu
MW, Daimler a Volkswagen mezi sebou nejspíše mají tajnou dohodu

MW, Daimler a Volkswagen mezi sebou nejspíše mají tajnou dohodu

Tyto tři automobilky nyní čelí podezření z toho, že mezi sebou mají tajnou dohodu. Pokud se podezření potvrdí, mohou přijít až o 10 % z celkového ročního obratu.

Společná dohoda

Evropská komise automobilky BMW, Daimler a Volkswagen podezírá z uzavření tajné dohody mezi roky 2006 až 2014, která měla omezovat konkurenci při vývoji technologií pro čištění emisí u naftových a benzínových osobních vozů. Tím by se dopustily porušení antimonopolních pravidel.

Komise prozatím obeslala společnost s námitkami, což je určitý mezistupeň vyšetřování. Evropská komise v nich vyjadřuje své podezření, ke kterému se mají společnosti vyjádřit. Pokud se veškerá pochybění potvrdí, hrozí každé z automobilek pokuta ve výši až 10% z jejího ročního obratu.

Firmy společně mohou libovolně spolupracovat na zlepšování kvality svých produktů. Pravidla hospodářské soutěže jim však neumožňují, aby se dohodly na pravém opaku, tedy že nebudou své produkty hromadně zlepšovat, aby si nekonkurovaly v kvalitě.

Nedělejme to lépe

„Máme obavy, že to se stalo v tomto případě a že Daimler, VW a BMW mohly porušit antimonopolní pravidla EU. V důsledku toho mohla být evropským spotřebitelů upřena možnost koupit si auta s nejlepší dostupnou technologií,“ uvedla Margaret Vestagerová, komisařka pro hospodářskou soutěž v prohlášení.

Jen u Volkswagenu se podezření týkají dvou luxusních automobilek a to Audi a Porsche. Vyšetřvání probíhá od roku 2017 v souvislosti s podezřením na tajnou dohodu během razií v kancelářích automobilek v Německu.

O Makawiel