Domů / Nezařazené / Dokáže Tesla přežít? To se ukáže již v příštím roce!
Dokáže Tesla přežít? To se ukáže již v příštím roce!

Dokáže Tesla přežít? To se ukáže již v příštím roce!

Všichni fanoušci i odpůrci automobilky Tesly by měly mít již v příštím roce jasno, zda dokáže být Tesla životaschopná či nikoliv. Tvrdí to alespoň analytici společnosti Nord LB.

Tesla navyšuje kapitál

Tesla byla donucena k navýšení kapitálu o 2,3 miliardy dolarů prostřednictvím prodeje svých akcií a dluhopisů. Sám Elon Musk výrazně zainvestoval až 20 milionů dolarů do akcií. Ty si po zveřejnění plánu připsaly hned 3 % k dobru. „Je dobře, že si konečně opatřují peníze,“ uvedl analytik Craig Irwin ze společnosti Roth Capital. „Pro (akciový) trh to zjevně znamená úlevu. Nyní se musejí vrátit zpátky do práce a prodávat více aut,“ dodal.

Musk na nutnost navýšit kapitál upozornil již dříve, a to po náhlém a nečekaném propadu tržev za první kvartál tohoto roku. Ty byly zapříčiněny především logistickými problémy spojenými s Modelem 3, který automobilka poslala do Evropy přibližně 63 tisíc, což je menší číslo, než se původně předpokládalo.

TIP: půjčovna Tesla

Zisk až 2,3 miliardy USD

„Nejnovější údaje o dodávkách a zisku byly více než neuspokojivé,“ uvedl analytik Frank Schwope ze společnosti Nord LB. „Stále musejí dokázat, že jsou schopni dosáhnout udržitelného zisku a že jejich vozy mají vysokou kvalitu. Nejpozději do roku 2020 uvidíme, zda je podnikatelský model Tesly funkční,“ dodal.

Důvodem, proč automobilka akumuluje kapitál jsou nastávající výdaje spojené s dostavbou továrny v Šanghaji a zahájením výroby nových modelů Tesla Model Y a Tesl Semi. Automobilka nabídla investorům akcie a dluhopisy v celkové hodnotě až 2,3 miliardy dolarů. Akcí bylo nabídnuto hned 2,7 milionů a z toho 42 tisíc koupil sám Elon Musk. Díky tomu má nyní v držení zhruba jednu pětinu všech akcií společnosti v celkové hodnotě 12,6 miliardy dolarů.

O Makawiel