Domů / Inzerce / Příprava auta a garáže před zimou
Příprava auta a garáže před zimou

Příprava auta a garáže před zimou


To, že je stále větší a větší zima, ráno se na silnicích začíná objevovat námraza, častěji prší a první sníh také není daleko, by žádného majitele automobilu nemělo nechat chladným. Příprava auta na zimu je tu! Myslete na to, že by se neměla scvrknout pouze na výměnu letních pneumatik za zimní.

Zimní pneumatiky jsou základ

Touto povinností však začněme, je přeci jen nejdůležitější částí zmiňované přípravy. Ukládá ji totiž zákon. Od začátku listopadu musí řidiči, pokud je na silnicích sníh, led nebo námraza, případně lze-li takovou situaci očekávat, opatřit své auto zimními pneumatikami. U nich pak zkontrolujte, zdali mají dostatečný vzorek. Hloubka dezénu by se měla pohybovat alespoň kolem 8 mm. Při menším vzorku se může výrazně prodloužit brzdná dráha.

Pokud jezdíte do výše položených oblastí, vyplatí se vlastnit i sněhové řetězy. Když už je máte, doporučujeme vyzkoušet si jejich nasazení v klidu za sucha. Poprvé s nimi manipulovat v závěji, větru a při sněžení není nejlepší nápad.

Kontrolou by mělo proběhnout celé auto. Vše, co tam nemusí být, odstraňte pryč. Dovnitř si naopak dejte škrabku, smetáček na sníh, případně menší lopatu.

Všechny kapaliny vyměňte za nemrznoucí

Kontrola auta před zimou se nevyhne ani provozním kapalinám. Ujistěte se, že máte jejich nemrznoucí verzi. Bavíme se o směsi do ostřikovačů a chladicí kapalině, jejíž množství po teplém létě zcela jistě ubylo. Důležitou kapalinou je také olej. I když jeho pravidelná výměna před zimou není nutná, zkontrolujte jeho dostatečné množství. Na zimní období jsou vhodnější tekutější oleje.

Neduhům zimy může podléhat také baterie. Pokud se teploty pohybují pod nulou, snižuje se (až od 30 %) její kapacita. Přesvědčte se tak o jejím plném nabití, ať už pomocí vlastní nabíječky, či v autoservisu.

Zkontrolujte také garáž

Nejen automobilu, ale i vaší garáži by se neměla předzimní kontrola vyhnout. Pár desítek minut péče při údržbě garáže vám přinese bezproblémové fungování po celou zimu. Nejčastěji trpí mechanické části vrat, typicky panty. Obvyklým problémem je také zadrhávání vrat při otevírání. Vyřešíte ho pročištěním kolejnic a namazáním pantů. Ideální je k tomu olej ve spreji. Pokud garážová vrata otevíráte dálkovým ovladačem, zkontrolujte i baterii v něm.

Velkým problémem může v garáži být přebytečná voda od sněhu, námrazy a břečky. Ujistěte se, že má z garáže kam odtékat. Jinak hrozí například namrznutí spodní části vrat. Přes zimu je pak třeba pravidelně vytírat.

Úklid garáže před zimou je také ideální příležitostí k protřídění všech věcí, které zde máte. To, co pravidelně nepoužíváte, můžete bez milosti vyhodit.

O admin