Domů / Zajímavosti / Legendární hřbitov automobilů v Belgii. Jaké je jeho tajemství?
Legendární hřbitov automobilů v Belgii. Jaké je jeho tajemství?

Legendární hřbitov automobilů v Belgii. Jaké je jeho tajemství?

Pokud se alespoň trochu zajímáte o starší automobily, zcela jistě jste někdy slyšeli o tajemném automobilovém hřbitovu v belgickém Chatillonu. Jak se zde tento hřbitov ocitl je pro mnohé velkou neznámou. Tvrdí se, že za to může odchod amerických vojáků po druhé světové válce. Tak proč tu jsou ale i modernější vozy?

Pokud si budete prohlížet fotografie tohoto tajemného místa, můžete cítit jakési mrazení v zádech, a není se čemu divit. Několik stovek automobilů zde nehnutě leží v trávě, a pomalu je pohlcuje blízký les. Místní tvrdí, že tento automobilový hřbitov zde vznikl krátce poté, co američtí vojáci opouštěli Evropu a jelikož se jim nechtělo své automobily brát s sebou, tak je zde prostě nechali. To ovšem není pravda.Legendární hřbitov automobilů v Belgii. Jaké je jeho tajemství?

Je sice pravdou, že založení tohoto hřbitovu zde mají na svědomí vojáci, ovšem ne ti, kteří se účastnili bojů v druhém světovém konfliktu. Pozorní čtenáři si totiž zajisté všimnou, že mnoho z přítomných automobilů je prokazatelně starších než z období druhé světové války. To je z toho důvodu, že během vzniku Severoatlantické aliance začaly na území Belgie i Francie vznikat americké a kanadské základny a jedna z nich vznikla i v Marvile, což je městečko ve Francii, které je nedaleko Belgických hranic.Legendární hřbitov automobilů v Belgii. Jaké je jeho tajemství?

Některým vojákům se v Belgii líbilo o něco více, a tak se usadili zde a do Marvile pouze dojížděli a to vozy, které si dovezli z Ameriky. Toho využil jeden obyvatel Chatillionu v Belgii, a začal americké bouráky servisovat. Po politických změnách však Francie vykázala všechny vojáky cizích jednotek ze svého území, a tak se vojáci museli přestěhovat.Legendární hřbitov automobilů v Belgii. Jaké je jeho tajemství?

Kolem dílny belgického mechanika se začaly hromadit nepojízdné vozy, a postupně se z veteránů začaly stávat vraky. Dnes je už však v lese nenajdete, automobily byly totiž zejména z ekologických důvodů odstraněny a s nimi i něco velice unikátního.

O Makawiel