Domů / Značky / Škoda / VW chystá změny, propouštět se bude i ve Škodovce
VW chystá změny, propouštět se bude i ve Škodovce

VW chystá změny, propouštět se bude i ve Škodovce

Automobilka Volkswagen se stále potýká s problémy, které přinesla aféra Dieselgate. Musí tedy nastolit výrobní změny, které se nejspíše dotknou i motorárny v Mladé Boleslavi a a výrobně převodovek ve Vrchlabí. O práci by také mohli přijít zaměstnanci výroby konvenčních motorů.

Současným hlavním cílem Volkswagenu je v příštích pěti letech ušetřit asi osm miliard eur, tedy 216 miliard korun. Proto automobilka hromadně najíždí na novou kolej jménem elektrické automobily. S tím je spojeno zavření několika současných výroben motorů a převodovek, což bude mít za následek rušení několika tisíc pracovních míst.

Změny postihnou i automobilku Škoda, která pod Volkswagen spadá. Do roku 2025 by měla automobilka začít vyrábět elektromotory a to z důvodu povinného snižování emisí. Z toho důvodu to vypadá, že ti, kteří dnes vyrábějí klasické konvenční motory, by se měli pomalu, ale jistě poohlížet po nové práci.

Koncern v polovině října představil tzv. Pakt budoucnosti. Jedná se o smlouvu, která by měla nastolit výrobní program pro německé továrny a představuje budoucnost pro jejich zaměstnance. Odboráři Škoda Auto ale varují, že změna výrobního programu se nedotkne pouze Německa, také postihne i další koncernové značky. Jsou proto rozčílení nad tím, že smlouva mluví jen o německých zaměstnancích, ale o zaměstnancích z jiných států zde nepadlo ani slůvko.

Je proto potřeba přijmout řadu opatření. Mezi nimi by měla být snaha mladoboleslavské továrny nabrat co nejvíce nových produktů a zakázek. Samotný přechod na elektrický proud je úzce spjat s dopadem aféry dieselgate, která podle některých absolutně odrovnala dieselové agregáty u značky Volkswagen.

Šéf závodní rady Volkswagenu Bernd Osterloh v říjnu uvedl, že by automobilka mohla po dobu deseti let propouštět za 2500 pracovníků ročně. V současnosti zaměstnává koncern přes 610 000 zaměstnanců. Škoda Auto má na tomto čísle podíl 27 tisíc zaměstnanců.

 

O Makawiel