Domů / Nezařazené / Zlozvyky, které mohou způsobit dopravní nehodu
Zlozvyky, které mohou způsobit dopravní nehodu

Zlozvyky, které mohou způsobit dopravní nehodu

Každý motorkář-začátečník si musí projít procesem učení, jehož součástí jsou i chyby, nad kterými za pár let bude nevěřícně kroutit hlavou. Jenže jsou i zlozvyky, které mohou způsobit vážnou dopravní nehodu – a zdaleka nejsou jen doménou mladých a nezkušených řidičů.

Myslete na své bezpečí

Motorkáři jsou při dopravních nehodách mnohonásobně více zranitelní než řidiči automobilů. Proto jsou tak důležité kvalitní chrániče na motorku a vhodné moto oblečení, které zabrání ošklivým odřeninám. K bezpečné jízdě je ale třeba také vypilovat techniku, což se jinak než tréninkem zvládnout nedá. Tělo by při jízdě mělo být absolutně uvolněné a motorku by měla řídit pouze horní polovina těla. Ztuhlé končetiny vedou k nebezpečným křečím.

Naučte se zatáčet

Když zatáčíte, musíte přidat plyn. Tak se motorka vyváží a odlehčí se přední kolo, takže bude lépe zatáčet. Při mírném a citlivém přidání plynu přitom pojede stále stejnou rychlostí. Tuto techniku si nacvičte ideálně na prázdném parkovišti nebo letišti.

Používání blinkrů je pro většinu řidičů samozřejmostí. A stejnou by mělo být jejich vypínání, což je zvlášť na motorce obrovským nešvarem. Pokud si zapnutého blinkru nevšimnete, může se z toho na rušné silnici vyklubat pořádný karambol.

Nelepte se na auta před vámi

Co většina řidičů automobilů nesnáší, to jsou motorkáři nalepení na jejich zadním kufru. Nejde ale jen o to, že je jim taková jízda nepříjemná – nikdy nevíte, co bude auto před vámi muset provést za manévr. Možná bude muset prudce zabrzdit nebo odbočit a vy byste nemuseli stihnout včas zastavit. Pokud se vám zdá, že auto jede příliš pomalu, raději ho na bezpečném úseku předjeďte.

Brzděte s citem

V krizové situaci je automatickou reakcí prudce zabrzdit. Jenže na motorce je tento způsob zastavení nejčastější příčinou pádu. Samozřejmě není vždy možné předvídat dopravní situaci, přesto byste se měli snažit plánovat co nejvíc dopředu.

O admin