Domů / Nezařazené / Elektronická ruční brzda? Netahejte za ní v plné rychlosti!
Elektronická ruční brzda? Netahejte za ní v plné rychlosti!

Elektronická ruční brzda? Netahejte za ní v plné rychlosti!

Pokrok nezastavíš a nezastavíš ani četnost výskytu elektronické brzdy u nových vozů. Napadlo vás někdy, co by se asi tak stalo, pokud byste za ní zatáhly v momentě, kdy jedete vysokou rychlostí. Vsadíme se, že ano! A proto vám i na tuto otázku přinášíme odpověď.

Sbohem manuále

Pokud si budete kupovat zbrusu nový automobil, možná vás překvapí, že v něm již marně budete hledat ruční brzdu. Důvodem je především cena, která je mnohem příznivější u elektronické brzdy, než její stará manuální varianta. Další výhodou je také uspořené místo v interiéru, kdy se velká páka smrskne v jedno malé a nenápadné tlačítko. A posledním, velmi důležitým aspektem je bezpečnost. Ruční brzda totiž zablokovává pouze zadní kola, což je fajn pro milovníky driftování, ovšem pro ostatní řidiče nic moc. Elektronická brzda naopak zablokuje všechna čtyři kola a je tak pro řidiče daleko bezpečnější.

Video

Pokud je elektronická brzda i ve vašem voze, možná jste již někdy přemýšleli nad tím, co se stane, pokud jí aktivujete během jízdy. Opravdu to vyzkoušet však najde odvahu jen málo lidí a navíc ani nemusí. Stačí se jen podívat na nové video od TopGearu, které jasně ukazuje, co se stane, pokud tak učiníte. Chris Harris a Rory Reid to vyzkoušeli s novým modelem Volkswagenu Golf R.

S ním se nejdříve rozjeli na rychlost 200 kilometrů v hodině a následně elektronickou brzdu aktivovali. Co se dělo pak? Nic šíleného nečekejte. Moderní technologie jsou natolik sofistikované, že kola na místo celkového zabrzdění pomalu přibržďují až do úplného zastavení.

Na smyky zapomeňte

Moderátoři následně vyzkoušeli, zda je možné díky elektronické brzdě automobil otočit stejně jako s klasickou ruční brzdou. Ovšem ani v tomto případě se nic velkého nekoná, protože bezpečnost…

O Makawiel