Domů / Zajímavosti / Karoq, skutečné jméno, nebo nesmysl?
Karoq, skutečné jméno, nebo nesmysl?

Karoq, skutečné jméno, nebo nesmysl?

Jak to tak vypadá automobilka ŠKODA již zcela definitivně vyřadila název modelu Yeti ze své nabídky. Automobilka se rozhodla pro sjednocení názvu svých SUV modelů. Pojďme se podívat, jak vzniklo jméno novinky Karoq.

Pojmenování Karoq prozatím není oficiální. I přesto se však zdá, že s tímto jménem můžeme i nadále počítat. I když to tak na první pohled nevypadá jméno nevzniklo pouze jako tendence sjednotit názvy SUV modelů. Jméno má mnohem hlubší význam. Cesta za jeho hledáním nás opět zavádí na aljašský ostrov Kodiak, po kterém je pojmenovaný i větší bratr nového modelu. Slova, která inspirovala jméno nového modelu, jsou hned tři.

Tím prvním je slovíčko qaruuk. Jedná se o význam pro šíp, ten také dnes nese automobilka ve svém logu. Dalším slovíčkem bylo slovo kaaraq což je místní výraz pro automobil. Tím nejzajímavějším je však slovo uyowoq, což v tradičním indiánském jazyce znamená mladší bratr. Název vozu tak představuje jakýsi mix všech těchto tří slov daných dohromady.

Ještě zajímavější je tvrzení automobilky, která tvrdí, že logo značky bylo při svém vytváření inspirováno artefakty přivezenými ze Severní Ameriky. Právě šíp v logu má být inspirován indiánským šípem. Pomyslně se tak uzavírá spojení automobilky a oblasti, ve které žili indiáni.

Zní to sice hezky, ovšem pro nás je více, zajímavější rozluštění klíče automobilky pro pojmenovávání svých SUV modelů v rámci strategie 2025. Škoda si tento měsíc nechala patentovat hned několik názvů, mezi kterými hrají písmena K a Q svou roli. Jedním z nich je i pojmenování Karuq a právě toto pojmenování by mohlo být jméno pro další malé SUV, které automobilka ŠKODA chystá. Novinka by měla stát na platformě MQB A0. Na ní by měla stát také nová generace modelu Fabia.

O Makawiel