Domů / Inzerce / Klimatizace v autě – jak o ni pečovat!
Klimatizace v autě – jak o ni pečovat!

Klimatizace v autě – jak o ni pečovat!

Zapáchá vám klimatizace v autě? Pak je to známka nedostatečné péče. Nevyčištěná klimatizace ve vozidle je rájem pro škodlivé bakterie a plísně. Mají tam totiž ideální podmínky pro růst. Díky nim pak vzniká nepříjemný zápach a mohou ohrožovat také naše zdraví.

Znečištěná klimatizace a její následky

Klimatizace v automobilu by se měla pravidelně čistit – alespoň jednou v roce. V případě, že se o klimatizaci vůbec nestaráte, může vám způsobit řadu zdravotních problémů – bolest hlavy, únavu, rýmu, kašel, a dokonce zánět průdušek nebo plic. Za tím vším stojí jak prach, tak i bakterie a plísně, které se v klimatizaci usazují a rozmnožují.

Pro čištění klimatizace je jaro jako stvořené! Hlavním důvodem proč jaro je právě kvůli tomu, že během zimy dochází k jejímu největšímu zanesení, protože se vůbec nepoužívá. Dalším důvodem je, že se jedná o ideální období, které je před letní sezónou, kdy se začne klimatizace naplno využívat.

Jak na čištění klimatizace?

Klimatizaci lze vyčistit dvojím způsobem – buď svépomocí, nebo vyčištěním klimatizace ve specializovaném servisu.

Čištění klimatizace pomocí spreje

Pokud jste se rozhodli, že si vše obstaráte sami a klimatizaci vyčistíte bez pomoci, budete k tomu potřebovat speciální sprej, jehož cena se pohybuje kolem 100 – 400 korun a většinou se dá pořídit v prodejnách s auto potřebami nebo na čerpacích stanicích.

Klimatizace v autě – jak o ni pečovat!

V první řadě nastartujete vozidlo a zapnete klimatizaci. Sprej pak aplikujete tak, že postavíte lahvičku na zem, sprej vypustíte a necháte ho podle návodu určitý čas působit. Většinou to bývá kolem 15 minut. Po uplynutí doby je nutné vnitřek automobilu vyvětrat.

Aplikace spreje s hadičkou

Další možností vyčištění klimatizace je pomocí spreje s hadičkou. Před jeho aplikací musíte nejdříve vyndat kabinový filtr a vyčistíte prostor kolem něj. Hadičku od spreje pak zasunete do všech vývodů klimatizace a vystříkáte ji speciálním dezinfekčním sprejem.

Doporučujeme vystříkat celý obsah v lahvičce a nechat působit podle návodu (zpravidla kolem 15 minut). Po uplynutí doby vozidlo nastartujte a pusťte klimatizaci i topení na maximum. Takto to nechte dalších 10 minut. Po uplynutí doby je nutné vozidlo důkladně vyvětrat (cca 1 hodinu). Nakonec vyměňte starý filtr za nový.

Čištění klimatizace svépomocí však nezaručuje, že ji vyčistíte důkladně v porovnání se servisem.

Vyčištění klimatizace v servisu

Netroufáte-li si na servis klimatizace sami, pak se obraťte na odborníka. V servisu vám kromě jejího vyčištění vymění také filtr, chladicí náplň, zkontrolují těsnost klimatizačního systému a výparník. Čištění a plnění klimatizace sice vyjde dráž, než kdybyste si vše obstarali sami, ale v servisu k tomu používají speciální ultrazvukový přístroj, který je doplněný o speciální roztok.

Klimatizace v autě – jak o ni pečovat!

Prevence u klimatizace

Co se týče prevence, máme pro vás pár tipů, aby klimatizace pořád dobře fungovala, a zároveň i déle vydržela:

  • zapněte ji alespoň jednou za 14 dní
  • nenechávejte ji běžet po celou dobu cesty
  • vypínejte ji s dostatečným předstihem, aby se výparník stihl vysušit

Mnoho lidí klimatizaci ve svém vozidle neřeší a podceňují její pravidelnou péči, což není pro naše zdraví vhodné. Nechte proto klimatizaci alespoň jednou ročně na jaře zkontrolovat a vyčistit. Díky tomu předejdete řadě problémů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Angelo