Domů / Novinky / Bez rakouské dálniční známky k našim jižním sousedům snad ani nevyrážejte!

Bez rakouské dálniční známky k našim jižním sousedům snad ani nevyrážejte!

Naplánovali jste si výlet do Rakouska? Nebo dovolenou v Itálii a Rakouskem budete jen projíždět? V obou případech byste si v dostatečném předstihu měli koupit rakouskou dálniční známku.

Pokud se Rakouskem na tamních dálnicích nebudete pohybovat déle než 24 hodin, postačí vám dálniční známka Rakousko jednodenní, která vás na serveru atvignette.at/cs vyjde na 15,60 euro pro osobní automobil a 8,40 pro motocykl. Pokud ale v Rakousku chcete pobýt týden, budete si už muset zakoupit známku desetidenní, týdenní rakouská dálniční známka bohužel neexistuje. Vyjde vás na 18,50 euro pro automobil a 9,60 euro pro motocykl. K dispozici je ještě rakouská dálniční známka online dvouměsíční za 39,90 pro osobní vozidlo a 19 euro pro motocykl a pak ještě roční za 11,40 euro pro osobní automobil a 51,50 pro motocykl.

Kde ji koupit?

Dobrou zprávou je, že platnost všech rakouských dálničních známek je možné si až o několik měsíců odložit, což umožňuje jejich zakoupení v dostatečném předstihu, například na portálu atvignette.at/cs. Postup nákupu je stejný jako při nákupu české dálniční známky. Do jednoduchého formuláře zadáte základní údaje, jako jsou stát registrace vozidla, jeho SPZ, zvolíte začátek i délku platnosti a přistoupíte k platbě. Při platbě kartou vám dálniční známka Rakousko bude aktivovaná zhruba do třiceti minut. Při platbě převodem se ale platba může protáhnout na několik dní. Do té doby na rakouské dálnice nevyjíždějte, vystavili byste se tak zbytečnému riziku pokuty za jízdu na dálnici bez platné dálniční známky, a ta není zrovna nízká.

Buďte obezřetní

Maximální obezřetnosti je na místě i při vyplňování SPZ vozidla. Pokud se spletete, oprava je možná jen v určitých případech. Může se tak stát, že si rakouskou dálniční známku budete muset koupit znovu. Pokud si známku nestihnete koupit před zahájením cesty, můžete tak učinit před vstupem na rakouské území, ať již v kiosku přímo na hranicích, nebo na příhraničních či rakouských benzinových pumpách.

O admin