Domů / Novinky / Zaměstnanci automobilky Škoda budou mít nové pracovní podmínky!
Zaměstnanci automobilky Škoda budou mít nové pracovní podmínky!

Zaměstnanci automobilky Škoda budou mít nové pracovní podmínky!

Zaměstnanci automobilky Škoda mají od prvního dne tohoto měsíce nové pracovní podmínky. Ty se týkají možných přesčasů v rámci flexikontových směn. Ty byly sníženy na polovinu, což znamená, že ze 120 hodin mohou nyní zaměstnanci pracovat přesčas pouze hodin 60.

Vyjednány byly i další změny. Ty se týkají například tepelných přestávek, které se nyní z pěti minut prodloužili na minut deset. Ty jsou určeny pro dělníky, kteří pracují ve vysokých teplotních podmínkách. Odboráři byli při vyjednáváním s vedení ve všech projednávaných bodech. Ta největší změna, okolo které se celé vyjednávání točilo, se týkala tzv. flexikont. Ty automobilce pomáhají být co nejvíce flexibilní při výrobě. Automobilky díky nim dokáže pružně reagovat na požadavky trhu. Zákazníci totiž v rámci nich pracovali přesčasy a dokázali tak vyrábět v případě potřeby více automobilů. Flexikonta umožňují pracovat přesčas i pod rámec své směny. Většinou jí však využívají pro práci přesčas. To bylo způsobeno především vysokou poptávkou po vozech značky Škoda. Za tyto přesčasy pak samozřejmě zaměstnanci dostávali bonusové příplatky.

Odbory chtěli tento problém vyřešit, a proto se v posledním kvartálu rozhodli, že nebudou vyrábět v rámci noční směny z pátka na sobotu a to do té doby, dokud nebudou probrány všechny body a požadavky. Díky vyjednávání byli odboráři schopni také navýšit odměnu za flexikontovou směnu na 400 korun. Za noční směnu tak zaměstnance dostane 1200 korun a za ranní směnu 1300 korun. Je to dáno tím, že ranní směna zasáhne mnohem víc do denního režimu zaměstnance než ta noční.

Vyjednávání také přineslo zvýšení odměn při odchodu do důchodu, nebo invalidního důchodu pro zaměstnance, kteří pro společnost pracují delší dobu. Zároveň byla také zvýšena jednorázová odměna v rámci bonusu, který je nyní 41 tisíc korun hrubého.

O Makawiel