Domů / Novinky / Nordschleife včera a dnes
Nordschleife včera a dnes
By: Vítor Albano

Nordschleife včera a dnes

Nordschleife se řadí mezí vůbec nejzáludnější okruhy světa. Své o tom ví hlavně jezdci minulosti, kteří se nemohli spolehnout na technické vymoženosti dneška, a proto vše spočívalo na jejich řidičském umění a to velmi často ke zdolání tohoto okruhu nestačilo.

Nordschleife včera a dnes
By: Chris

Nordschleife je jednou částí okružního komplexu Nürburgringu. Jedná se o velice záludný okruh, který i v dnešní době vyžaduje závodníkovo maximální soustředění a nanejvýše prověří jeho řidičský um. Ten ovšem mnohdy nestačí a tak se právě na tomto okruhu stávají diváci svědky nejrůznějších nehod a kolizí. I přesto, a možná právě proto, je však severní smyčka velice oblíbená. Automobilky zde testují své závodní novinky a pořádá se zde mnoho seriálů nejrůznějších pohárů, přehlídek a testů.

Nordschleife včera a dnes
By: Vítor Albano

O složitosti tohoto okruhu svědčí fakt, že jsou zde nehody na denním pořádku a to i přesto, že se mohou dnešní závodníci spolehnout na nejrůznější systémy svých vozů a pokročilou techniku stability podvozku a moderní pneumatiky. A pokud jde opravdu do tuhého ke slovu přijdou airbagy a bezpečnostní pásy. Ovšem na severní smyčce se závodilo ještě dlouho předtím, než byly tyto systémy do aut instalovány. My vám nyní přinášíme unikátní video z tohoto okruhu, z let, kdy byla bezpečnost až na druhém místě.

Jedná se o video, které v roce 1970 natočil kameraman Jürgen Sanders v nevyzpytatelné zatáčce Adenauer Forst. Na záběrech není nouze o kolize končící vozidly na střeše, řidiči vyskakujícími ze dveří či spolujezdci vypadávajícími z oken. A i když závodníci očividně do zatáčky nevjíždějí příliš velkou rychlostí, ta jim dokáže vůz natolik rozhodit, že se auto stane neovladatelným. Ve videu můžeme pozorovat mnoho Brouků a dokonce i starou 911. Takže se pěkně usaďte a koukněte se, jak se závodilo a i bouralo před pětatřiceti lety.

O Makawiel